Teme i naslove iz štampe u jutarnjem programu "Probudi se" komentarisao je Rade Đurić, pravnik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS).
On je prokomentarisao dve naslovne strane koje se bave sastankom Trampa i Putina koji se, kako kažu sprema, o okončanju rata u Ukrajini. Sinoć je odmah nakon okončanja studentskog protesta predsednik na jednoj televiziji rekao da on nudi da Srbija bude domaćin tog sastanka.
„Pitanje je koliko Srbiji koristi ponuđeno domaćinstvo za sastanak Putina i Trampa“, prokomentarisao je Đurić
Studenti su juče bili ispred Ustavnog suda kako su rekli, da podsete kako se Ustav svakodnevno krši i kako im se uskraćuju osnovna prava, te gost „Probudi se“ komentariše koliko građani vide da se ljudska prava garantovana ustavom svakodnevno krše.
„Osnovna uloga Ustava Srbije je da štiti ljudska prava, a ta prava se ozbiljno krše“, smatra Đurić i dodaje da su studenti prepoznali da institucije ne funkcionišu.
Možemo da spomenemo nekoliko prilika kada Ustavni sud nije reagovao kad je kršen Ustav. Dozvolili su Briselski sporazum kojim su ukinute institucije Srbije na Kosovu, prećutali smanjenje penzija, ukinuli odluku Vlade kojom je ukinut projekat Jadar… Ustavni sud nikad nije reagovao na žalbu na Narodnu skupštinu zbog probijanja zakonskog i ustavnog roka da se izjasni o narodnoj inicijativi protiv iskopavanja litijuma i bora.
Jedna od institucija, Javni servis Srbije, mnogo toga može ali očigledno neće. Đurić komentariše da li je on kao pravnik ili predstavnik NUNS- a nekad bio gost na RTS-u.
„Ni moje kolege iz NUNS-a ni ja, nikada nismo bili gosti na RTS-u nisi smo pozvani“, kaže Đurić i dodaje da se tamo ne govori o suštini samih protesta i sve je šturo.
RTS kreira jednu paralelnu stvarnost gde se predstavnici vlasti, pre svih predsednik, premijer ali i ministri uvek pozivaju sami, puštaju da govore bez ometanja, ne postavljaju im se neprijatna pitanja. Opoziciju zovu samo kad se mora, uvek u paru sa nekim ko ih „poklapa“.
Đurić analizira gde prestaje sloboda uređivačke politike i počinje propaganda i kako se na to uopšte može uticati.
„Javni servisi su pod kontrolom vlasti, ima pojedinaca koji bi drugačije ali je uređivačka politika takva“, smatra Đurić.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Gde je sve bilo protesta zbog pada nadstrešnice: Okupljanja i u mestima gde partije na vlasti imaju apsolutnu većinu