Plate kasne, a lekova na rafovima je sve manje. Zbog sve teže situacije u Apotekama Beograd, sindikat zaposlenih u toj ustanovi danas organizuje protest. Kada je počelo propadanje ove zdravstvene ustanove i da li je privatizacija, na čemu insistira gradska vlast, jedino rešenje? O tome razgovaram sa Jelenom Šikuljak, predsednicom sindikata "Opstanak".
Apoteke Beograd nalaze se već duže vreme u teškom položaju i jutarnji program „Probudi se“ je više puta o tome izveštavao, sad Šikuljak pojašnjavauU kakvim uslovima trenutno posluju.
Grad Beograd je osnivač Apoteka Beograd. Predsednica sindikata „Opstanak“ ističe kakav je odnos gradske vlasti prema ustanovi u kojoj radi i kada su zapravo počeli problemi.
Problemi Apoteka Beograd i drugih državnih apoteka počeli su 2001. godine, kada im je oduzet status direktnog korisnika republičkog budžeta.
Gradonačelnik Šapić insistira na privatizaciji Apoteka Beograd, Šikuljak pojašnjava zašto su zaposleni protiv da apoteke budu prodate.
Šapić je 5. septembra izjavio da je jedinio rešenje za Apoteke Beograd da budu prodate, jer posluju u minusu, a plate zaposlenima se isplaćuju iz donacija grada i da će do kraja godine biti doneta konačna odluka.
“Urušavanje Apoteke traje, a koji su razlozi ja se zaista ne razumem”, rekao je tada Šapić.
U septembru je održan sastanak sa predstavnicima Grada gde su zaposleni izneli probleme. Tada su rekli da nije bilo reči o privatizaciji i da su čelnici Beograda naglasili da im je bitno da se očuva javni sektor i radnici, sad Šikuljak objašnjava da li je od tada bilo nekih pomaka u pokušaju da se postigne dogovor.
Opozicija se protivi privatizaciji Apoteka Beograd. S druge strane, Šapić je ponudio opoziciji mesto direktora ustanove. Gošća „Probudi se“ je to prokomentarisala i pojasnila da li to znači da u sadašnjoj gradskoj vlasti nema političke volje da se problem reši na neki drugi način osim privatizacijom
Šapić je poručuio da že zaposlenima dati priliku da pokažu da imaju rešenje i da učine preduzeće održivim.
„Mi ne tražimo da prave profit, samo neka pokriju troškove i Apoteke Beograd nećemo prodavati“, rekao je tada Šapić
Stariji Beograđani pamte rad Apoteka Beograd iz nekih boljih vremena. Apoteke Beograd imaju oko 650 zaposlenih koji rade u oko 100 apoteka.
Šikuljak objašnjava šta bi građani izgubili prodajom apoteka i šta bi to značilo za njih kao i da li su svi lokali u vlasništvu Grada i ko bi od privatizacije imao veću korist Grad Beograd ili kupac.
– koje bi bilo drugo rešenje? Imate li recept za ozdravljenje?
Sindikat „Opstanak“ koji čine zaposleni u Apotekama Beograd danas oraganizuje protest. Gošća TV Nova objašnjava gde i kada će se on održati, kakav je odnos direktora i menadžmenta prema sindikatu i da li ima pritisaka.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Još nema rešenja za direktora Apoteka Beograd, plate kasne, a rafovi se prazne
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare