Natalija Perišić sa Fakulteta političkih nauka i Danilo Ćurčić iz Inicijative A11 bili su današnji gosti emisije "Među nama" sa kojima je novinar Danilo Mašojević razgovarao o novom Zakonu o socijalnim kartama koji je 1. marta stupio na snagu.
Perišić je rekla da socijalna karta nije rešenje zato što treba da targetiramo problem siromaštva.
„U javnosti postoje neopravdane predstave o tome da se mnogo resursa troši za socijalnu zaštitu odnosno za novčanu socijalnu pomoć koja je predmet socijalnih karti. To jednostavno nije ispravna predstava iz vrlo jednostavnog razloga. Prema nekim poslednim podataka stopa rizika od siromaštva u Srbiji nešto preko 20 procenata. Stopa rizika od siromaštva i socijalnog isključivanja još je viša, nešto ispod 30 procenata, a stopa obuhvata stanovništva novčanom socijalnom pomoći je četiri procenta. Potpuno je jasno da postoji jaz između onih koji su siromašni u Srbiji i onih koji dobijaju novčanu socijalnu pomoć“, rekla je Perišić.
Ćurčić je naveo da socijalna karta nije rešenje za probleme.
„Socijalna karta bi mogla biti alat kojim ćete popraviti na kraju kada rešite neka od ovih pitanja kojima smo rešili sistem. Napravite ga efikasnijim recimo. Mi sada imamo sistem koji je slabo funkcionalan, koji ne targetira dovoljno dobre ljude. Radili smo skoro neka istraživanja koja pokazuju da smanjivanje udela BDP za socijalnu pomoć u poslednjih osam godina sa 2,9 sa 2,1 odsto ako se ne varam. To su stvari koje pokazuju da država ne troši dovoljno novca za socijalna davanja, pri čemu se ona manja od 80 evra po pojedincu“, rekao je Ćurčić.
BONUS VIDEO: Izjava uzbunjivača iz Agencije za zaštitu životne sredine Milenka Jovanovića
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar