Ekonomska kriza je ovde, svakodnevno smo se navikli da slušamo priče o inflaciji, o usporavanju ekonomije, kursu, štednji, devizama, ali šta možemo da zaključimo. O tome u emisiji "Među nama" govore glavna urednica magazina "Biznis" i "Ekonometar" Radojka Nikolić i profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić.
Prema rečima prof. Savića nije sve jednoznačno, u nađoj zemlji je nešto još uvek vrlo stabilno.
„Stabilan je kurs, plate nam nisu smanjene, imamo dovoljno hrane, ali cena hrane ide strahovito gore. Statistika to metodološki prati na svoj način i ja sam uvek imao rezervu prema statistici zato što oni više prikrivaju nego što otkrivaju. Ako bi išta mogli da kažemo da nam je u ovom trenutku loše to su cene hrane, ali ne samo nje“, ukazao je profesor Savić.
Kada pričamo o hrani, neki broj osnovnih životnih namirnica je zamrznut, ali na žalost to nije sve što nam je potrebno.
Prema rečima Radojke Nikolić, ukoliko se porede evropske zemlje po inflaciji, Srbija nema najnižu u Evropi, ali nema ni najvišu inflaciju.
„Najvišu inflaciju u martu ove godine u odnosu na mart prethodne imale su baltičke zemlje, pa je tako Litvanija imala inflaciju od 15,9 odsto, Estonija 14,8 odsto, Letonija oko 12 odsto, a od razvijenih zemalja još je Holandija imala dvocifrenu inflaciju od 11,9 odsto. U centralnoj Evropi Nemačka ima inflaciju od 7,6 odsto, Italija 7 odsto, Francuska 5,1 odsto, a najnižu inflaciju ima Malta od 4,6 odsto“, rekal je Nikolić.
Pogledajte prilog u emisiji „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar