Za đake završnih razreda srednjih škola uvodi se novi predmet - Osnove sistema odbrane Republike Srbije, iz kog bi trebalo da nauče o tome kako vojska funkcioniše ali i da ojačaju patriotski duh. O čemu se radi i koliko današnju decu ovo interesuje, istraživala je Nataša Jovanović.
Reporterka: Nataša Jovanović
Intoniranjem himne Republike Srbije trebalo bi da počne svaki čas na novom nastavnom predmetu za srednjoškolce koji će se zvati „Osnove sistema odbrane Republike Srbije“. Iz ovog predmeta učenici 3. i 4.razreda srednjih škola trebalo bi da nauče osnovne informacije o vojsci.
„Ovaj predmet je tako zamišljen da mladi pre svega upoznaju sistem kako funkciniše sistem odbrane vojska rSrbije, da se populariziju pojedini sadržaji i da se mladi više uključe da dobiju veći motiv za ili služenje vojnog roka ili civilno služenje vojnog roka ako se to uvede kao obavezno u Republici Srbiji“, rekao je prof.dr Vladimir Jakovljević sa Fakulteta bezbednosti.
Danica, Nina i Nikola su učenici 3. razred srednje škole. Kažu da već imaju previše obaveza u školi, pa bi im novi predmet bio dodatno opterećenje.
„Devojčice mislim da stvarno ne bi interesovalo i ovako imamo dosta predmeta još baš i naoružanje za devojčice, ne verujem da bi one na to išle“ kaže Danica Panović, učenica Srednje medicinske škole.
Nikola Đorđević, učenik XII beogradske gimnazije na pitanje koliko ga zanima vojska, kaže:
„Ne puno, da budem iskren ali ipak želim da naučim neke stvari o tome“.
„Na uvođenje još jednog novog predmeta gledaju kao na neku obavezu koja im je na poslednjem mestu imaju mnogo bitnije stvari da rade. Mislim da tako misle, da im to neće biti potrebno“ kaže Nina Đorđević, učenica XII beogradske gimnazije.
„Na pitanje da bi voleo da služi vojsku, Nikola Đorđević, iz iste gimnazije kaže:
„Pa što da ne, mislim da je to korisno i da bih mogao“.
Iz ministarstva prosvete kažu da ovo nije ništa novo, jer su nešto slično đaci već slušali na časovima odeljenskog starešine u prethodne dve školske godine. Zbog pandemije koronavirusa, i ova nastava biće onlajn, a ministarstvo odbrane pripremilo je prezentacije, priručnike i filmove. Iz Foruma beogradskih gimnazija za ovo su saznali iz medija i stiču utisak da u prosveti ne postoji neki jedinstven sistem.
„Imam utisak da kako se koji ministar promeni, sad imamo novog ministara i odbrane i prosvete oi dolaze sa nekim svojim idejama, uode nešto novo, menjaju. tako se prosveta svela na poligon na kojem se isprobavaju različite ideje različitih ljudi umesto da se seistemski nešto radi“ kaže Aleksandar Markov iz Foruma beogradskih gimnazija.
Profesor Fakulkteta bezbednosti, kaže da je ovakav predmet potreban ali da osim učenja o vojsci, mladi danas treba da znaju i o ostalim bezbedonosnim rizicima.
„Rizici sa kojima se mi danas suočavamo su nevoljni rizici i pretnje-prirone nepogode zemljotresi, poplave, požara itd i veoma je bitno da se zna ta opsasnost i znati reagovati u uslovima nastupanja te opasnosti“ kaže prof. dr Vladimir Jakovljević sa Fakulteta bezbednosti.
Ovaj predmet mnoge će podsetiti na nekadašnju Odbranu koja je ukinuta početkom 90-tih, a za cilj ima jačanje patriotskog duha.