Printscreen/ Nova S

Politikolog Mladen Mrdalj govorio je u jutarnjem programu emisije "Probudi se" o izlasku opozicije na izbore, njenim šansama i dijalogu između vlasti i opozicije.

Komentarišući intervju i izjavu Dragana Đilasa za novine „Nova“, da bez izbornih uslova sledi protest a ne bojkot, Mrdalj je u emisiji „Probudi se“ rekao da Stranka slobode i pravde (SSP) i njen lider Dragan Đilas već duže vremena daju signale da će izaći na izbore.

„Narodna stranka je recimo čvrsta da će bojkotovati izbore ako se ne vidi značajan napredak u pogledu izbornih uslova. Ono što radi Đilas, deluje mi kao da on sprema alibi što će izaći na izbore i da ukoliko se ne ostvari ono što on govori, a to je da ukoliko 900.000 izađe ljudi da će opozicija uzeti vlast. Ako se to ne ostvari, on to može svali na bojkotujuću opoziciju. Na taj način indirektno se nastavlja taj ‘hladni rat’ između Narodne stranke i Stranke slobode i pravde“, rekao je Mrdalj.

On kaže da je ovaj hladni rat najrelevatniji, jer ove stranke imaju najviše finansija i najveću sposobnost da iznesu opoziciono delovanje.

„Sa druge strane, Dveri i DJB imaju neku ideološku osnovu koju im daju nadu za dalji rast, ali nekako su u zapećku. Kada su Dveri i Boško Obradović odlučili da izađu na izbore, oni moraju da napadaju i vlast i opoziciju. Recimo, DSS je izašao sa pričom da je patriotska opozicija i da žele da pregovaraju sa strancima oko izbornih uslova. Boško Obradović je rekao da treba da se menja sistem, PSG je pričao o promeni izbornog sistema“, rekao je Mrdalj.

Politikolog je objasnio da je SNS u „dilu“ sa Evropljanima.

„Njima je optimalno da sarađuju jedni sa drugima, jer Evropljani vide da je opozicija previše slaba da bi ulagali puno u njih, a i ako bi ulagali puno u njih dobili bi isto, samo novu vlast koja bi bila legitimisana opštom podrškom naroda koja ne bi bila spremna da sarađuje po pitanju Kosova. To deluje prilično izvesno. Bila bi to demokratska vlast koja ne da Kosova, to je vrlo nezgodno. Tako je bilo i tokom Đinđića i perioda vlasti DS. To je jedan mračni savez Vučića sa Evropljanima“, objasnio je on i dodao da opozicija ne može puno da uradi „dok Evropa ne okrene ćurak naopako“ i ne udare po režimu.

„Problem je što Vučić dobija packe, umesto da dobije šamarčine“, naglasio je politikolog.

Mrdalj je istakao da opozicija nije u bezizlanoj situaciji i da ona treba da pokrenu proceduru za promenu izbornog zakona.

„Šta god da je tema, a da Aleksandar Vučić ne može da je otme opozicija treba da pokrene. Nek se ide na to da se kroz referendum pokrene zakon o vodama. Mora da se nađe ta tema koja bi Vučiću potkopala temelje, a to je izborni sistem“, kazao je Mrdalj.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare