Dok je u proteklih godinu i po dana gotovo sve poskupelo, cena brašna ostala je ista, pa je to nanelo štetu mlinarima od oko 150 miliona dinara. Gubici će verovatno biti i veći pošto je država odlučila da i u narednih šest meseci ograniči cenu brašna. Koja je realna cena kilskog brašna, da li socijalna politika može da se vodi na teret privrede i šta se očekuje od današnjeg sastanka mlinara i predstavnika ministarstva privrede? Ovo su neka od pitanja u jutarnjem programu "Probudi se" za Zdravka Šajatovića iz udruženja mlinske industrije Srbije – Žitounija.
Evo već godinu i po država ograničava cenu kilskog brašna. Cilj je, kako stoji u Vladinoj uredbi, sprečavanje i otklanjanje štetnih posledica poremećaja u pogledu snabdevanja na tržištu. Šajatović pojašnjava šta tačno znači ova uredba.
On je nedavno izjavio da uredba, u slučaju problema na tržištu, po Zakonu o trgovini može da važi do šest meseci, ali ona traje već godinu i po danam te gost „Probudi se“ daje svoje mišljenje koji je razlog zbog kojeg država i dalje ograničava cenu kilskog brašna. Šajatović objašnjava kakav je efekat ove vladine uredbe, koliko zaista prosečno domaćinstvo može mesečno da uštedi zbog fiksne cene kilskog brašna.
KOJI JE ZAISTA EFEKAT OGRANIČENIH CENA BRAŠNA?
Mlinar otrkiva koliko je po njegovoj računici realna proizvođačka cena kilskog brašna, a kolika maloprodajna. Podsećamo da je uredbom do 31. avgusta ograničena cena brašna Tip 400 po kilogramu u maloprodaji na 54,99 dinara, a Tip 500 na 49,99 dinara. Proizvođačka cena ne sme da pređe 45 dinara, odnosno 40,90 dinara.
Štajatović pojašnjava kakva je inače situacija sa proizvodnjom brašna i da li možemo da podmirimo domaću potražnju i imamo li brašna za izvoz. On dodaje i da li zbog ograničene cene brašna svi podjednako trpe u tom proizvodnom lancu, od proizvođača pšenice, preko mlinara do pekara i šta će se deseiti ako cena brašna ostane ista, kako država planira, do kraja avgusta.
DANAS SASTANAK MLINARA I MINISTARSTVA PRIVREDE
Ova uredba o fiksnoj ceni brašna je jedna od mera socijalne politike, te gost TV Nova objašnjava zašto ovakva mera ne ide na teret budžeta, umesto na teret privrede. On navodi da su gubici mlinara u proteklih godinu i po 150 miliona dinara, te otkriva koliko je mlinara u njegovom udruženju Žitounija i da li je neko zbog tih gubitaka prestao da radi.
Obraćali su se više puta nadležnima zbog teške situacije u kojoj su mlinari, te Šajatović otkriva da li je bilo nekog odgovora i dodaje da mlinari imaju danas sastanak u Ministarstvo privrede, te otkriva koji su njihovu zahtevi i šta očekuju od tih razgovora.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Kako napraviti hleb bez brašna i kvasca?