Foto: Printscreen; Miloš Ivković

Miloš Ivković, međunarodni arbitražni sudija, rekao je u jutarnjem programu "Probudi se" da u Evropi i svetu postoje slučajevi u kojima se kompanije udružuju kako bi sprečile treću da radi normalno svoj posao, ali navodi da takvi slučajevi imaju krivično i građansko pravne posledice, kao i posledice po budžet države.

Junajted grupa i dve njene kompanije podnele su pre dve nedelje arbitražni zahtev protiv države Srbije Međunarodnom centru za rešavanje investicionih sporova u Vašingtonu, a nakon toga Komisija za zaštitu konkurencije potvrdila je uslovno odobrenje ugovora Telekoma AD i kompanije Telenor, uprkos jasnim antikonkurencijskim ciljevima tih sporazuma.

„Zakon o zaštiti konkurenciji ne štiti SBB, ne štiti Telekom i Telenor. U stvari štiti potrošače, vaše gledaoce. Slobodni mediji se finansiraju od svojih gledaoca. Svako ograničenje finansiranja i svaki uticaj na opseg koliko gledalaca može da svojim plaćanjem potpomogne program utiče na programsku strukturu SBB. Drugim rečima SBB se nalazi pod sledećim pitanjem – na koji način ja moram da umanjim kvalitet svog programa, da bi mogao da se borim na tržištu, ukoliko mi se smanjuje broj gledalaca, ne iz razloga kvaliteta, već iz razloga protivpravnih radnji Telekoma i Telenora“, naveo je Ivković.

On je rekao da što manje imate udela u tržištu, to manje imate sredstava da potpomognete kvalitet svog programa.

„Što manje imate kvalitet svog programa, to manje imate gledalaca. Samim tim dolazi do gubitka tržišta, unatoč i uprkos tome što imate najkvalitetniji program. To je ono što bi Zakon za zaštitu konkurencije morao da isključi“, izjavio je Ivković.

Upitan kakve bi posledice mogle da imaju ove radnje Republike Srbije, on je naveo da je to gubitak tržišta za SBB.

„Ovde se ne radi o kvalitetu, nego o matematici. Telekom i Telenor svojim radnjama umanjuju mogućnost da se predstavite gledaocima i održite bazu koju trenutno imate. Ovo je samo jedna od mnogo radnji koju Telekom i Telenor trenutno na tržištu  sprovode. Telekom, naime, direktno pristupa korisnicima. Vi ste obradili u vašem programu priče o tome da tajni ugovori postaju javni, da Telekom ima pristup tačno detaljima ugovora, što se tiče ne samo mreža,  nego i telefonskih mreža i da pristupaju gledaocima na jedan direktan način, kako bi preoteli te gledaoce“, rekao je Ivković.

„Mi govorimo o tome gledaoci gube mogućnost da se upoznaju sa vašim programom, a ako ne mogu da se upoznaju sa vašim programom, onda ne mogu ni da vas potpomognu. Na taj način vi praktično gubite mogućnost da se finansijski održite na tržištu. Doći ćete pred jedno đavolje pitanje – smanjenje kvaliteta programa ili ulaženje u dogovore sa predstavnicima vlasti iz neophodnosti subvencije, koji rade neki drugi mediji. Ni jedno ni drugo nije dobro za gledaoce i upravo zbog toga bi trebalo da bude zabranjeno na osnovu Zakona o zaštiti konkurencije“, naveo je Ivković.

On je istakao da se ovde radi o osnovnim ustavnim pravima gledaoca i takođe međunarodnom pravu koji štiti investitora, kao što je SBB, te svim pristupnim ugovorima koje je Republika Srbija zaključila sa EU, a čak i na nivou određenih akata UN.

Upitan da li postoji neki sličan slučaj u Evropi – da se udruže kompanije kako bi sprečile treću da radi normalno svoj posao, on kaže da se to dešava ne samo u EU, nego i u SAD, ali da takvi slučajevi imaju krivično pravne posledice, građansko pravne posledice, kao i posledice na budžet država, s obzirom na to da one moraju da nadoknade štetu međunarodnom investitoru.

„Ukoliko želite da znate da Jagodina nije samo geografski pojam, vi morate da imate pristup slobodnim informaicjama. Sve radnje koje čini Republika Srbija su protiv slobodnog pristupa informacijama“, rekao je Ivković.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar