Vlast hapsi demonstrante, provladini mediji ćute, a opozicija je kriva za sve ...da li vam to zvuči poznato?! U Turskoj besne protesti zbog hapšenja istanbulskog gradonačelnika, ali tamošnji režimski mediji o tome gotovo da ne izveštavaju. Kakve su političke posledice ovakvog scenarija i da li postoje paralele sa protestima u Srbiji?!
U Turskoj, nakon hapšenja gradonačelnika Istanbula, Ekrema Imamoglua, izbili su masovni protesti širom zemlje. Građani su izašli na ulice Ankare, Istanbula i drugih gradova, izražavajući nezadovoljstvo zbog, kako navode, politički motivisanog hapšenja jednog od ključnih opozicionih lidera. Dok turski provladini mediji gotovo da ne izveštavaju o masovnim protestima, na ulicama, demonstranti su na meti policije.
Ima 300 mladih ljudi u pritvoru još toliko su preko socijalne mreže samo zato što su objavljivali neke stvari u pritvoru, mladi momci koji imaju samo 19, 20 godina je greota da budu uhapšeni zbog protesta i demonstracija kad ništa nisu uradili. Jedna strana kaže: jeste, treba mladi da budu oslobođeni, druga strana brani kažu kriv je Uzgelj predsednik opozionice partije tako da oni su pozivali ljude napolje i sada se dešavaju problemi i mora neko da bude kažnjen. Kad vidimo one medije koji su bliži vlasti, vidimo da pokazuju šta se dešava ali pokazuju da ima nasilja između policije i naroda, ali je kriva opozicija“, kaže Jusuf Emin, novinar u Turskoj.
Imamoglu se smatra glavnim političkim rivalom predsednika Erdogana. Njegovo hapšenje pod optužbama za korupciju i pomaganje terorističkoj organizaciji, što mu onemogućava kandidaturu, mnogi vide kao pokušaj vlasti da eliminiše ozbiljnog protivnika pred izbore.
„Ovo definitivno ima političke implikacije s obzirom da hapšenje dolazi baš u vreme kada se očekuje da Ekrem Imamoglu bude izabran za predsedničkog kandidata ispred glavne opozicione političke partije: Republičke narodne partije u Turskoj, tako da s jedne strane imamo govore, sa strane vlasti, da je u pitanju korupcija, dok opozicija ocenjuje kao politički obračun iako ga je pravosuđe u Turskoj pokrenulo“, kaže Dušan Čorbić, politikolog.
Da li postoje sličnosti između trenutnih protesta u Turskoj i u Srbiji?! U oba slučaja, postoji medijski mrak, hapšenja i izlazak građana iz raznih gradova na ulice izražavajući nezadovoljstvo prema vlastima. Međutim, politikolozi, ukazuju na jednu značajnu razliku. Turske proteste vodi opozicija.
„U pitanju je politički protest što ne znači da studenti u njemu ne učestvuju ali zapravo ovde imamo opoziciju kao inicijatora samih protesta. Videćemo na ovim protestima opozicione lidere i to ispred glavne opozicione Republičke narodne partije, predsednik stranke je Uzgelj i on je stalno na protestima, oni iniciaraju i dalje artikulišu sam tok ovih protesta“, kaže Čorbić.
Predsednik glavne opozicione partije Ozgur Ozel izjavio je da protesti treba da se pauziraju zbog predstojećih bajramskih dana.
Prilog Anđele Janković iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Hoće li se studentski protesti iz Srbije preliti u BiH – i ko bi ih vodio?