Američke sankcije protiv Naftne industrije Srbije (NIS) trebalo bi da stupe na snagu za pet dana. Za sada nema indicija da je rešenje na vidiku, niti da bi ovaj rok mogao da bude prolongiran. Da li će dotok nafte preko Janafa biti zaustavljen 25. februara i kako će sankcije uticati na snabdevanje tržišta gorivom? Koji je scenario za NIS najrealniji? Ovo su samo neka od pitanja u jutarnjem programu "Probudi se" za brokera Nenada Gujaničića.
Sankcije NIS-u trebalo bi da stupe na snagu 25. februara, te Gujaničić komentariše da li bi za ovih nekoliko dana moglo nešto da se promeni ili pak smatra da više nema vremena da se izbegnu sankcije.
Banke u Srbiji najavile su da će do 28. februara prestati da posluju sa NIS-om, odnosno obustaviti sva međunarodna plaćanja. NIS je najavio da će zaposlenima isplatiti plate unapred. Broker pojašnjava šta nam ovo govori. NIS je najavio da će zaposleni platu za februar dobiti unapred – jer postoji bojazan da da neće biti novca za isplatu redovnih zarada – zbog najave banaka da će do 28. februara obustaviti sva međunarodna plaćanja. Gost „Probudi se“ dodaje da li je to realna mogućnost.
„Neće biti konačnog rešenja za NIS bez kraja rata u Ukrajini“, smatra Gujaničić.
NIS je glavni klijent JANAF-a, pa je Jadranski naftovod (JANAF) zatražio od Amerikanaca da mu se dozvoli transport nafte u NIS do kraja 2026. do kada važi ugovor sa NIS-om. I NIS je tražio od SAD-a odlaganje sankcija za najmanje 90 dana. Gujaničić daje svoj suda zašto se Amerikanci ne oglašavaju, i kakav bi odgovor mogao da bude.
Delegacija Srbije bila je ovih dana u Moskvi gde je sa Rusima razgovarala o energetici i NIS-u. Ministar spoljnih poslova, Sergej Lavrov, rekao je, citiram: sa srpskim prijateljima nastavljamo zajednički rad da ne bismo dopustili štetu našim zajedničkim interesima. Predsednik Srbije ranije je izjavio da on neće ništa da otima, aludirajući da neće biti nacionalizacije NIS-a. Broker tumači ovu izjavu ruskog ministra spoljnih poslova i dodaje koji je po njemu najrealniji scenario za NIS.
Prema saznanju Kompasa, NIS i Vlada Srbije nezvanično razmatraju nekoliko rešenja, a sva se svode na to da se pronađe posrednik za kupovinu nafte i opreme na međunarodnom tržištu. Jedno rešenje je da neka od inostranih naftnih kompanija (nezvanično se spominje MOL) kupuje za NIS naftu na svetskom tržištu, koju će ovoj kompaniji preprodati u Srbiji, a za uzvrat dobiti povoljniju cenu kada se u rafinerijama NIS-a sirovina preradi u naftne derivate. Drugo rešenje je da Vlada Srbije formira Agenciju za naftne derivate koja bi se bavila kupovinom i uvozom nafte, a potom bi je u Srbiji preprodavala svim zainteresovanim stranama, uključujući i NIS. Treće rešenje je da se formira privatna firma koja bi se bavila kupovinom i uvozom sirove nafte, a potom preprodavala NIS-u u Srbiji.
„Srce NIS-a je rafinerija koja je vrlo bitna za Srbiju“, ističe Gujaničić.
Ruska strana je prema nezvaničnim saznanjima voljna da Srbiji proda šest odsto udela u NIS-u, čime bi ruski udeo spao na 49 odsto. Kremlj je navodno zvaničnim kanalima saopštio Vladi Srbije da je to jedini ustupak na koji ruska strana može da pristane i da u ovom trenutku nisu zainteresovani za prodaju NIS-a, naveo je Kompas)
NIS je prodat Rusima za 400 miliona evra 2008 godine, Gujaničić otkriva koliko sada vredi ova kompanija, odnosno koliko vredi taj ruski deo od 56 procenata.
Prema navodima medija, Vlada Srbije i NIS razmatraju opciju da se pronađe posrednik za kupovinu nafte. Jedno od rešenja je da se formira Agencija za naftne derivate ili privatna firma koje bi se bavile kupovinom i uvozom sirove nafte i preprodavale NIS-u. Gujaničić priznaje kako njemu izgledaju ova rešenja i ukoliko Janaf bude morao da zatvori dotok nafte, kako će to uticati na snabdevanje goriva, kako da se nadomesti to što je proizvodio NIS.
Broker analizira i koiliko druge naftne kompanije koje posluju u Srbiji mogu da podmire tržište i šta će se dešavati sa NIS-om kada sankcije stupe na snagu, da li će se na njihovim pumpama nastaviti prodaja goriva za gotovinu.
Sredinom januara obustavljena je trgovina akcijama NIS-a na Beogradskoj berzi do 28. januara, te za kraj Gujaničić pojašnjava šta se sada dešava i šta to znači za akcionare.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Koje su političke posledice promene vlasništva NIS-a?