Požar u Kineskom tržnom centru mnogi ubrajaju u jedan od četiri najveća u poslednje vreme. Podsećemo da je 2014. godine izgoreo tržni centar Depo u Beogradu, 2012. godine izgoreo je tržni centar Bazar u Somboru a 2021. u prvom požaru, izgorelo je 4000 kvadratnih metara Kineskog tržnog centra u Bloku 70, koji je juče izgoreo. Koja je budućnost ove lokacije pitamo građevinskog inženjera Vladimira Tijanića, koopredsednika opštinskog odbora Novi Beograd iz Zeleno-levog fronta i Slobodana Maldinija, izvršnog direktora Asocijacije srpskih arhitekata.

Dve hiljade kvadrata Kineskog tržnog centra izgorelo je za jedno popodne. Bez posla su ostali brojni trgovci. Od sjaja do očaja. Put kojim su prošli Kinezi od 80-ih godina kada je umesto torbi počela da stiže roba u kontejnerima a Beograd postao distributivni centar za celu Evropu.

-Mislim da će da sruše sve ovo i da naprave nove zgrade jer im trebaju pare kao uvek. samo ne znaju kako pa su prvo zapalili ovaj, pa će i drugi i tako. Tako to ide u našoj zemlji.

-Ne može više u Bloku da se radi, ovo je kraj.

-Mislim da će da naprave nove kule.

To su samo neki odgovori vlasnika lokala na pitanje – šta dalje.

Ono što se zna je da će 80 posto zakupaca preseliti svoje lokale preko puta Bloka 72, gde se gradi novi Kineski tržni centar. Ugovori za zakup već su potpisani u maju.

Arhitekta Maldini navodi da je moguć požar na takvom mestu iz nemara, centar nije bio povezan sa gradskim sistemom za grejanje pa su u lokalima koristili grejalice.

„Druga je mogućnost da je to uređeno sa nekom namerom, što bi trebalo ispitati. Treća mogućnost je da je to urađeno kako bi se sproveo neki dugoročni plan. U prvom požaru smo još mogli spekulisati da se radi o nemaru i da je krivac eventualno neka grejalica. Međutim, sada kada se to desilo drugi put, sve oči su uprte u buduća zbivanja na toj lokaciji, kaže arhitekta i podseća da Beograd ima „bogatu“ istoriju paljenja, zbog urbanizma, reketa ili nemara, što sve zavisi od lokacije.

Na pitanje da li požar u Kineskom tržnom centru podseća na tržni centar Depo, koji je takođe izgorio, Tijanić kaže da su lokacije u Jurija Gagarina izuzetno atraktivne za potencijalne investitore.

Osvrnuo se na požar 2021. godine na drugom objektu u bloku 70.

„Apelovali smo na gradske vlasti da izvrše nadzor nad svim tržnim centrima ali se to nije desilo. Ne možemo da tvrdima da li je u tom požaru nešto bilo podmetnuto ili ne, ali postoji model gradskih vlasti gde se objekti na javnim površinama namerno ostaju zapušteni i ne održavaju se, kako bi lakše dobili odobrenje javnosti da ih uklone i sruše“, ocenio je Tijanić.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Kineski tržni centar u Bloku 70 dan nakon požara

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar