Hoće li novi Saziv REM-a biti u stanju da uradi ono što prethodni očigledno niti je hteo, niti smeo. Srbija je trenutno u stanju medijskog vakuuma koji bi uskoro trebalo da bude prevaziđen, jer juče je konačno započela procedura za predlaganje novih kandidata za članove saveta REM-a. Za poslanike vlasti sve po zakonu, za opozciju prvo prekasno, a onda na brzinu. Jedno od tumačenja je da sve ukazuje da bismo uskoro mogli očekivati novu predizbornu kampanju. Nastavlja Nikola Pavlović, reporter Dnevnika na TV Nova.
Sednica Odbora za kulturu i informisanje zakazana je nekoliko sati pre održavanja a sa zakašnjenjem od 3 i po meseca, koliko je prošlo od 4. avgusta kada je po zakonu morala da se održi. Članovi Saveta Regulatornog tela za elektronske medije od 5. novembra ne obavljaju funkciju, pošto je istekao rok od godinu dana za imenovanje novih, predviđen Zakonom o elektronskim medijima iz 2023. godine. Sve kasni pa su tek sada usvojeni predlozi postupka za predlaganje novih kandidata.
„Uverena sam da će institucije ove zemlje po zakonu i kroz proceduru i način izbora da daju kvalitetne kandidate, da ćemo mi izabrati članove Saveta REM-a koji će obavljati svoju funkciju u skladu sa zakonom, a ne kako se to sviđa opozicionim medijima“, rekla je Nataša Jovanović iz SNS, članica Odbora za kulturu i informisanje.
Brzo je rasprava krenula u međusobne optužbe koje nisu u vezi sa temom, već nešto što se svakodnevno čuje sa nacionalnih frekvencija.
Na sinoćnoj sednici doneta je odluka o raspisivanju poziva za kandidate Saveta i prihvaćen je Predlog odluke o davanju saglasnosti na Statut REM-a. Regulatorno telo je skoro 10 godina radilo sa statutom nekadašnje Republičke radiodifuzne agencije, a nov statut je morao biti donet ranije, kažu upućeni.
„Šta u njemu piše ne znamo. Kakvo je obrazloženje uz njega, ne znamo. Jedino što znamo je iz jednog od zapisnika sa vanrednih sednica prošlogodišnjih saveta REM-a da je on usvojen i podnet skupštini kao predlog na usvajanje. To je nastavak tradcije potpune netransparentnosti rada bivšeg regulatora“, kaže Ivana Stevanović iz Fonda „Slavko Ćuruvija“.
Prilikom izbora novih članova treba imati uvid u biografije predloženih kandidata, a način izbora mora biti transparentan i inkluzivan.
„A onda i formiranje jednog saveta koji bi, nadam se, promenio dosadašnju praksu jednosg potpuno, potpuno neodgovornog, nekompetentnog i zapravo saveta koji je sve vreme bio u funkciji vladajuće stranke i velikih tajkunskih zapravo televizija koje imaju nacionalne dozvole, a nikada zapravo u funkciji javnosti“, kaže Stevanović.
„I kad dođu novi članovi Saveta oni će se suočiti sa time da će im se stalno stavljati do znanja da ,,ne, ne treba to tako, nego bolje ovako“ i dajte da mi sačuvamo našu unutrašnju koheziju – to je ono što je zapravo držalo REM u tom stanju ,,pravimo se mrtvi“, nema nas, ne postojimo, samo da budemo što manje vidljivi i da nas ostave na miru“, rekao je Slobodan Cvejić, profesor Filozofskog fakulteta.
Iako kasni više od 90 dana, očigledno se na kraju žurilo kada je odlučeno da se sa procedurom ipak započne, a već se naziru i konkretni razlozi za to.
„Signal da treba što pre uspostaviti strukturu putem koje će REM funkcionisati zakonito, a najverovatnije ponovo na korist vladajućoj stranci. Što bi mogao biti novi signal da se Vučić sprema za vanredne izbore. I da mu treba kontrola nad tim, da ne bude nekog iznenađenja i ispadanja na toj liniji“, kaže Cvejić.
Poziv za predlaganje kandidata biće objavljen u Službenom glasniku i listu Politika.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Cvejić: Vučić se sprema za vanredne izbore, čim se ubrzano biraju novi članovi Saveta REM
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare