Zagađenje vazduha, ekstremne poplave, suše, sneg gde mu mesto nije, topljenje leda. Priroda se menja, jer je čovek na to naterao, a kada se uzburka videli smo da nosi sve pred sobom. Danas je Međunarodni dan klimatskih promena i zato pitamo kakva nam je budućnost, da li nam je klimatski kolaps pred vratima i kako ga Srbija dočekuje? Gošća "Probudi se" bila je Danijela Božinović klimatolog i pokušala je da nam pojasni da li je Srbija spremna da zaustavi klimatsku katastrofu.

Širom sveta danas će se obeležiti Međunarodni dan klimatskih promena, organizovaće se akcije, radionice, predavanja. Božinović je objasnila u kakvom je stanju naša planeta i koliko smo promenili klimu i zašto klimatske promene nastaju.

„Promena klime imas svoj prirodni uzrok, ali za ovolike promene odgovorni su isključivo ljudi“, rekla je Božinović i dodala da je u svetu globalno temepratura povećana za oko 1,5 stepeni, te pojasnila šta to znači i kako bi svet izgledao da se cela planeta zagreje za samo pola stepena više.

U Srbiji smo ove godine nastavili da beležimo rekordno visoke temperature, snega je sve manje, a nekako se čini da su uobičajene jesenje i prolećne kiše zamenile super ćelijske oluje. Božinović se osvrnula na to kakve su prognoze za naredne godine i u kom pravcu se Srbija kreće. Ona je objasnila da li će zaista nestati godišnja doba, kao što većina nas ima taj subjektivni osećaj, da na ovim prostorima idemo veoma brzo iz zime u leto, kao i kom onda to klimatskom talasu Srbija ide, mi smo zvanično u umereno-kontinetalnom, da li po svim karakteristikama i u budućnosti ostajemo u tom klimatskom pojasu.

Srbija je u velikom zaostatku po pitanju svojih obaveza iz AGENDE 2030. Prema ovoj Agendi planirano je da do 2030. godine naša zemlja smanji emisiju gasova sa efektom staklene bašte za 33, 3 odsto. Božinović se osvrnula i na to zašto kasnimo i čija je to odgovornost, kao i kako da se više okrenemo obnovljivim izborima energije, reciklaži, u čemu je problem da se sa deklarativnog zaista pređe na konkretnu, ali sveobuhvatnu primenu.

„Srbija ima solarnu, energiju vetra, ali i geotermalnu energiju koju ne koristimo“, upozorila je Božinović.

Svetski dan klimatskih promena obeležava se širom planete svakog 4. novembra, kada se, u cilju podizanja svesti o značaju ovog globalnog problema, organizuju radionice, predavanja i druge aktivnosti.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Poplave u Valensiji, više od 70 žrtava i desetine nestalih: Da li su klimatske promene glavni uzrok ovakvih katastrofa?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare