U Republički zavod za zaštitu spomenika, na dan kada je trebalo da se oglasi ta instititucija o odluci Vlade da ukine zaštitu kulturnog dobra, nad zgradom Generaštaba u centru Beograda, ušla je BIA. Tako bar tvrdi čelnik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta. Istoričari umetnostu upozoravaju da bi eventualno rušenje zgrada Ministartva Odbrane i Generalštaba na čijem mestu je planirana izgradnja luksuznih hotela, bilo ravno namernom brisanju nacionalnog sećanja. Upozoravaju, da to mogle da učine i druge države kada je reč o našim kulturnim dobrima širom sveta.

Odluku da se zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane brišu iz registra nepokretnih kulturnih dobara Vlada je donela pre nekoliko dana, iako ni jedan od uslova, za gubitak tog statusa, po tvdnjama stručnjaka nije ispunjen.

„Jednom rečju bih ja to nazvao siledžijsko ponašanje. Zato što donositi odluke za koje niste nadležni nije po Zakonu,ali to njih ne zanima 00:52 rez 01:39 i sve dok budu na vlatsi to đe da rade u sve većem i većem obimu, neke stvari mogu da se poprave ali ova spada u one koje ne mogu“, kaže Marin Krešić, arhitekta.

U Republičkom zavodu za zaštitu spomenika koji jedini po Zakonu donosi takvu odluku za naša pitanja i pored dogovora nije bilo vremena, jer je po tvdnjama Ekološkog ustanka u tu zgradu upala BIA.

„Mi smo jutros dobili informaciju da je u jutarnjim satima u Republički zavod za zaštitu spomenika upala BIA. Šta traži BIA u Republičkom zavodu, nije teško slutiti i pogoditi, koji su motivi. Ono što treba da se desi danas da Zavod izađe sa Saopštenjem da je apsolutno nedopustivo da bilo ko pa ni Vlada Srbije skida oznake zaštite sa bilo kog objekta“, rekao je Aleksandar Jovanović Ćuta iz Ekološko ustanka.

Spornu odluku Vlade o rušenju zgrada na uglu Nemanjine i Kneza Miloša istoričar umetnosti Marko Bogdanović komentariše kao štetnu, budući da se uništava kulturna celina sa svim zgradama stara dve stotine godina.

„Apsolutno je šteteno takve odluke se ne donose, takve osluke se ne prave, nisu se ranije donosile ni u Srbiji- To je jedan poseban ambijent, koji je formiran od 1830. od vremena Obrenovića, preko vremena Karđorđevića, SFRJ, do Savremene Srbije, to je centar srpske državnosti, unutar tog kompleksa se nalazi stara Miloševa kasarna, sačuvana do današnjih dana, Vojna Akademija iz 1850. gde su generali iz Prvog svetskog rata završili tu Akademiju“, kaže Marko Bogdanović, istoričar umetnosti.

Bogdanović postavlja pitanje, da li je plan ove Vlade da se namerno uništi kultura sećanja. Dok je dodaje, paradoks da je zgrada Generalštaba uvrštena u sedam najugroženijih kulturnih dobara u Evropi.

„To se u Starom Rimu zvalo damnacija memorija, brisanje memorije, brisanje sečanja i to se radi očigledno. Mi očigledno ne razumemeo da imamo arhitektonsku vrednost koju želimo da uništimo. Hajte da vidimo ja bih voleo da vidimo da li takve kule grade u centru Zagreba ili Budimpešte“, kaže Bogdanović.

Aleksandar Jovanović poziva vlast da stavi ugovore na sto.

„Ako nema šta da krije od naroda. Ne samo ugovore sa Kušnerom, već i sa Kinezima,za sve te njihove projekte i za tu Železničku stanicu gde su izgiinula deca, ako je ovo država, ta država ne sme ništa da krije od građana, dakle Aleksandar Vučić sve ugovore na sto“, kaže Jovanović.

Prilog Radice Stevanović iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – „Kucamo na vrata zarobljenih institucija“: Oni koji se protive rušenju Generalštaba imaju još ideja kako to zaustaviti

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar