Foto:Renault

S obzirom na to da su električna vozila gotovo bešumna, kako upozoriti pešake na njihovo približavanje? Kako stvoriti zvučna upozorenja koja su istovremeno efikasna i nenametljiva? Kako osmisliti prepoznatljiv zvuk električnih modela? Šef razvoja zvuka iz Renault-a, Laurent Worms, otkrio je malo više o procesu stvaranja zvučnih upozorenja za pešake.

Možda se čini paradoksalno dodavati zvuk vozilu koje je po svojoj prirodi tiho i koje smanjuje zagađenje bukom. Ali ipak, to je važno zbog bezbednosti. Bez spoljašnjih upozorenja pešaci ne mogu da čuju električna vozila koja se kreću malim brzinama.

Pored toga, vozači žele da ih čuju u svim uslovima vožnje – posebno u gradu. Upozorenja za pešake su obavezna za sva električna vozila i zbog toga bi trebalo da predstavljaju važan parametar u njihovom razvoju. Buduće da se sada zvuk razvija kao svojevrsno upozorenje iz predostrožnosti, on zapravo može da se oblikuje na veoma različite i fascinantne načine.

Foto:Renault

Još od svog prvog električnog koncepta, francuska marka predano razvija posebna zvučna upozorenja za pešake, a javnost je prvi put imala priliku da ih čuje 2012. u serijskoj verziji Renaulta ZOE. Ovaj model je svim učesnicima u saobraćaju poručivao sledeće: Ja sam električan, ja sam napredan, ja sam Renault. Zvuk upozorenja je takođe morao biti nežan i prilagođen za pešake, ali i dovoljno prepoznatljiv da bi se ugradio u ostale električne modele marke.

Renault danas radi na novoj generaciji električnih modela koji se zasnivaju na konceptnim automobilima Mégane eVision i Renault 5 Prototype, a koji takođe zaslužuju svoj sopstveni futuristički zvuk.

Dizajn zvuka u potpunosti je timski posao jer zahteva viziju, tehničke veštine, strpljivost i posvećenost detaljima. Prva faza projekta ovakve važnosti se sastoji od razumevanja tehničkih, ergonomskih, funkcionalnih zahteva i pitanja identiteta industrije. Drugim rečima, njen cilj je da odgovori na sledeće pitanje: kako bi prijatno zvučno upozorenje trebalo da zvuči?

„Prikupljene podatke zatim izlažemo na kratkim raspravama o raznovrsnim aspektima zvuka, pri čemu se služimo različitim sredstvima kao što su reči, slike, fonoteke, čak i buka. Svakako, važno nam je da svi ovi elementi pobuđuju misli i osećanja koji su u skladu sa našom vizijom.

Svoje ideje zatim pretvaramo u zvučne zapise uz pomoć instrumenata i stvarnih (snimljenih) ili veštačkih (kompjuterski sintetizovanih) zvukova, pri čemu se pridržavamo osnovnih načela harmonije“, kaže Laurent Worms.

Pogledajte video:

 

Bonus video: Upoznajte najmoderniji katamaran na svetu

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar