Foto: Volkswagen/Promo

Ne treba previše trošiti reči o Volkswagen Golfu i njegovoj ulozi u globalnoj motorizaciji tokom poslednjih pola veka, a osma generacija ove automobilske legende debitovala je 2019. godine, pa se sada na tržištu mogu naći i brojni polovni primerci. Evo detalja o tome kakva je "osmica" nakon tri i po godine korišćenja, na šta se vozači najviše žale, kao i koja je cena ovog automobila na domaćim oglasima.

Od 1974. godine svestrani nemački kompaktni automobil slovi kao visokokvalitetni porodični automobil koji je uspeo tako što je bio potpuno kompetentan u svemu što je nameravao da postigne, a da nikada nije preterivao.

Foto:Promo/Volkswagen

Čini se da se mnogi slažu: dugo je bio najprodavaniji automobil u Evropi, čvrst, sposoban i prepoznatljiv, a svaka nova generacija Golfa uvek je bila samo evolucija stare.

Foto:Promo/Volkswagen

Osma generacija, predstavljena 2019. i lansirana 2020. godine, uzima sve što je prethodnike činilo tako cenjenim i dodaje novo odelo oštrog stila, hibridne motore, oštrije vozačke karakteristike i nešto modernije sigurnosne i multimedijalne tehnologije.

Foto: Volkswagen/Promo

Ispod haube se nalazi prilično pristojan izbor motora. Benzinci počinju sa 1.0-litarskim eTSI-jem, slede ga 1.4 TSI, 1.4 TSI eHybrid, 1.5 TSI, 1.5 eTSI 150 hybrid, 2.0 TSI GTI verzija, 2.0 TSI 300 R pa sve do vrhunskog 2.0 TSI 320 R-a. Dizelaši uključuju 2.0 TDI 115, 2.0 TDI 150 i 2.0 TDI 200 GTD.

Foto: Volkswagen/Promo

Osma generacija VW Golfa se bazira na MQB Evo platformi i tehnički pokazuje niz sličnosti sa prethodnom generacijom.

Ne samo da je spoljni dizajn vrlo polarizujući za Volkswagen, već i unutrašnjost koristi novi operativni koncept sa digitalnim ekranima zasnovanim na trećoj generaciji modularnog infotejnment sistema (MIB 3). Rezultat je da često na trenutak skrenete pogled sa puta samo kako biste obavili osnovne radnje, poput promene unutrašnje temperature.

Foto: Volkswagen/Promo

Ipak, upravo je ovo odstupanje od instrument table sa intuitivnim konceptom prekidača kontroverzno. Kupci su kritikovali neosvetljeni klizač ispod ekrana na centralnoj konzoli, a brojni softverski problemi su samo pogoršali reputaciju. Vozači Golfa 8 prijavili su širok raspon grešaka: povremene probleme sa navigacionim sistemom ili sistemom kamere za vožnju unazad, neispravnu funkciju DAB radija i obimnije kvarove na ekranu infotejnmenta.

Foto: Volkswagen/Promo

Krajem 2021. godine, dakle otprilike dve godine nakon početka proizvodnje, Volkswagen je najavio da bi svi modeli Golfa 8 kasnije trebalo da budu sposobni za bežična ažuriranja. Zapavo, performanse sistema su se znatno poboljšale, vreme pokretanja i odziva je značajno smanjeno, a funkcija CarPlay napokon je postala stabilnija.

Foto: Volkswagen/Promo

Posebne serije Golfa su takođe naknadno nadograđene snažnijim čipsetom kako bi se optimizovale performanse infotejnmenta. Ako planirate kupovinu polovnog Golfa trebalo bi da proverite da li je softver ažuriran.

Srećom, Golf 8 nije samo kompjuter na točkovima, već kao i njegovi prethodnici, kompaktni automobil koji pretenduje da bude lider u klasi. 1,5-litarski TSI benzinac sa 130 KS zadovoljava Euro 6d standard emisija i može se smatrati superiornim. Sa vremenom ubrzanja do 100 km/h od 9 sekundi i maksimalnom brzinom od 214 km/h, pruža vrlo dobre performanse koje bi pre 20 godina bile dovoljne za GTI oznaku. Prema Auto Bildu, ovaj motor je najbolji izbor.

Foto: Volkswagen/Promo

Ipak, ovaj Golf zapravo ne želi da bude sportski automobil – više je predstavljen kao „odrasli“ univerzalni automobil sa skupljim dodacima. Osnovni paket uključuje LED prednja svetla, grejanje sedišta i upravljača, Discover Media infotejnment sistem sa ekranom osetljivim na dodir, DAB radio, glasovne komande i alarmni sistem, trozonsku automatsku klimu i „keyless“ sistem.

Foto: Volkswagen/Promo

R-Line dodaje još nekoliko dodataka i oštriji stil, dok postoje posebni paketi opreme GTE, GTD, GTI i GTI Clubsport za plug-in hibridne, sportske dizel i super-sportske verzije sa benzinskim motorom.

Foto:Volkswagen

Na putu, 1.5 TSI sa 130 KS je istovremeno dovoljno napet i dovoljno uglađen, a isto važi i za eTSI varijantu. U međuvremenu, ljubitelji dizela će uživati u snazi osnovnog 2.0 TDI sa 110 KS pri niskim obrtajima. Ta verzija omogućava opuštenu vožnju kada vam se ne žuri.

Foto: Volkswagen/Promo

Standardni Golf ima tri podešavanja vešanja: Comfor, Normal i Sport. Kada izaberete Comfor, to je jedan od najuglađenijih automobila u klasi, koji se izuzetno dobro nosi sa lošijim putevima. Ako se odlučite za motor od 150 KS i više, dobićete sofisticiranije podešavanje zadnjeg vešanja koje čini vožnju manje nervoznom. Modeli R-Line i GTD dobijaju spušteno sportsko vešanje koje je primetno čvršće, ali još uvek sasvim prihvatljivo za svakodnevnu vožnju.

Foto: Volkswagen/Promo

U Volkswagen Golfu ima dovoljno prostora za glave napred, a sedišta mogu da se pomere i te kako dovoljno unazad kako bi se smestili viši putnici. Unutrašnje dimenzije omogućavaju relativnu udobnost pozadi, gde je prostor za glavu veoma velikodušan, ali prostor za noge nije izvanredan.

Kako prenosi Auto Klub, prtljažnik je dovoljno veliki za svakodnevne potrebe i u njega možete smestiti sklopiva dečja kolica. Sve u svemu, prtljažnik zapremine 380 litara je prosečan za klasu kompaktnih porodičnih automobila.

Foto: Volkswagen/Promo

Što se tiče cena na domaćem tržištu, polovni Golf osme generacije može se nabaviti za iznos od 20.000 evra, dok je za bolje opremljene verzije sa manje pređenih kilometara potrebno izdvojiti oko 25.000 evra. Na domaćim oglasima dostupno je i nekoliko GTI verzija, čija cena počinje od 35.000 evra.

Bonus video: Vozili smo prvi električni Jeep – Ovo je Avenger zbog kog su se Amerikanci frapirali, a Evropljani zaljubili

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare