Posle nedavno završene sedmodnevne MUP-ove kontrole saobraćaja ustanovljeno je koja su dva najčešća prekršaja koja prave vozači u Srbiji. Ta dva prekršaja su, blago rečeno, idiotska i davno iskorenjena iz svakog iole razvijenog društva.

Prvi najčešći prekršaj je da Srbi ne vezuju sigurnosni pojas, a drugi je doslovno jeziv, budući da sopstvenu decu ne prevozimo bezbedno u vozilima.

Svake godine u Srbiji u saobraćaju pogine desetero dece. Većina mališana pogine u svojstvu putnika u vozilima, što ukazuje na to da su najugroženiji upravo kada su sa roditeljima.

Šokantan podatak je da je za samo sedam dana sankcionisano čak 383 lica koja su nepropisno prevozila decu u vozilima. Uglavnom je reč o roditeljima te dece. Od tog broja čak 137 dece je bilo na prednjim sedištima, zatim u krilu suvozača, dok je bilo slučajeva gde je po dvoje dece bilo na prednjem sedištu.

Ovde ne govorimo o povredama u slučaju udesa, već o fatalnim ishodima kojih većina roditelja u Srbiji nije svesna.

Iz MUP-a kažu da je skoro svaki drugi vozač načinio neki prekršaj.

Zašto u Srbiji ima toliko vozača koji ne mare za bezbednost sebe i drugih, za jutranji program „Probudi se“ na TV Nova S govorio je major Aleksandar Radenković iz Uprave saobraćajne policije.

„Godišnje nam gine više od desetero dece u saobraćaju, u poslednjih nekoliko godina 60% dece u svojstvu putnika u vozilu. Samo nešto više od polovine vozača kod nas prevozi decu na propisan način. Uz brzinu i alkohol, kod nas i dalje postoji problem sa sigurnosnim pojasom, dok pozadi tek svako peto lice koristi ovu meru zaštite, dok većina smatra da je nepotrebna. Toga u Evropi odavno nema“, ističe Radenković.

Koji je zakonom propisan način prevoza dece u automobilu, gde roditelji greše, kako prevoziti decu zavisno od njihove visine i godina, koji su najčešći izgovori roditelja kada decu prevoze na pogrešan i opasan način i kako ovome stati na put, otkriva major Radenković u videu koji možete pogledati na početku teksta.

Bonus video: Ovo su najopasniji putevi u Srbiji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare