Kemal Monteno Foto: Ljubica Sokić/Nova.rs

"Ljubav i porodica su mi jedina inspiracija za muziku koju stvaram. Više puta su me sahranjivali zbog moje bolesti, ali nikada se nisam osećao bolje", tako je pre jedne decenije govorio legendarni Kemica, koji je, nažalost, preminuo pre osam godina.

Poslednji koncert u Čačku održao je novembra 2012. u prepunoj sali Doma kulture, a 8. marta 2013. je svojim šansonama  ulepšao veče damama u ivanjičkom Kulturnom centru gde, kao i obično na njegovim nastupima, nije bilo ni jednog slobodnog mesta. Sa njim se tada publici predstavio i Dušan Svilar. Spektakl je napravio i avgusta 2014. godine na „Nušićijadi“, takođe, u Ivanjici.

PROČITAJTE JOŠ:

Za njega je, kako je govorio, njegova supruga Branka, bila najveća inspiracija prilikom stvaranja prave poezije koju je pretvarao u najveće muzičke hitove.

Bio je najpoznatiji bosanskohercegovački kantautor i najveći šansonjer, jedan od najboljih na području bivše SFR Jugoslavije.

Prilikom razgovora sa njim u Čačku, Monteno je ispričao da je svoju ljubav upoznao na sarajevskom korzou.
„Ona je bila moja strast, najveća ljubav, a imala je svega samo sedamnaest godina. Čim sam je sreo znao sam da smo sudbinski predodređeni jedno drugom, a imala je svega sedamnaest godna“, ispričao je tada legendarni Kemica.
Uvek je, kako je tada rekao, žalio za starim dobrim vremenima i bukvalno se razboleo od jugonostalgije.
„Zgražavam se nad podelama, ja želim samo ljubav i moju raju. Od tuge za jugom sam se i razboleo“, pričao je tada Monteno.
Takođe je naglasio da voli da diše zajedno sa publikom. Na naše pitanje šta to tačno znači, Monteno je rekao;
„Najvažnije mi je da budem blizu njih, da nam srca zajedno kucaju. Ta energija i osećaj se ne može rečima iskazati“, objasnio je tada Monteno.
Inače, on je u Sarajevu, u drugoj polovini 1960-ih godina počeo je veoma bogatu i uspešnu karijeru, i to nastupom na festivalu „Vaš šlager sezone“ 1967. godine. Od tada je bio miljenik festivalske publike u Sarajevu, gde redovno odnosi prve nagrade kao izvođač, autor muzike i autor teksta. Za „Šlager sezone“ nastale su neke od njegovih najlepših šansona, a krajem 1970-ih ovde su izvedene i njegove najbolje pesme Gradu i Domovini, svojevrsne himne „Sarajevo ljubavi moja“ (1976) i „Zemljo moja“ (1977).

Montena je odlikovao poseban lirski, romantičarski muzički izraz, u kojem su na jedinstven način objedinjeni motivi bosanske sevdalinke sa mediteranskim šarmom italijanske kancone.

Njegovi su tekstovi iskrena ispoved pesnika koji je okusio život i ljubavnu bol, te ih je na svojstven način pretapao u pitku pesmu jasnog i jednostavnog izraza. Iako se glavni, ljubavni motiv pojavljuje još od Montenove prve kompozicije, on se ipak nikad nije ponavljao u svojim šansonama, nego istim motivom spretno varirao na hiljadu različitih načina.

U toku svoje više no bogate muzičke karijere kantautora, Monteno je stvorio ne samo vlastiti muzički potpis na domaćoj zabavno-muzičkoj sceni, nego je svojim melodijama znao doprineti i uspehu svojih kolega, pevača i prijatelja.

Monteno se godinama borio s dijabetesom zbog čega su mu stradali bubrezi. Preminuo je, na našu veliku žalost, 21. 1. 2015 godine u Zagrebu zbog teške infekcije mokraćnih kanala.

BONUS VIDEO: Kornelije Kovać iskreno o estradi i mladim pevačima

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar