Jovana Joksimović Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

"Ja sam odgovor na pitanje "Šta znači biti žena u medijima u Srbiji" htela da čujem od svojih gošći. Ove godine sam pozvala četiri žene u medijima da vidim kako one vide žensku priču neravnopravnosti i da vidim gde sam ja možda grešila. Moj stav lični, ali i sva istraživanja ukazuju na to da je položaj žena teži, što su moje sagovornice na neki posredan način i potvrdile iako one to tako ne vide", rekla je za Nova.rs Brankica Janković, nekadašnja poverenica za rodnu ravnopravnost, komentarišući danas održani panel "Žene u medijima".

Naime, danas je u jednom beogradskom hotelu održana konferencija na temu rodne ravnopravnosti pod nazivom „Pro-femina“. Jedan od panela bavio se temom „Žene u medijima“,  na kome su govornice bile novinarke i voditeljke Jovana Joksimović, Ksenija Vučić i Sanja Dragičević Babić.

U razgovoru sa Brankicom Janković, nekadašnjom poverenicom za rodnu ravnopravnost, došlo je do blagog neslaganja i sukoba mišljenja, koje je Janković opisala kao sasvim normalno i prirodno.

PROČITAJTE JOŠ

Jovana Joksimović je tako izgovorila da je za bavljenje ovim poslom potrebna „muška hrabrost“, na šta je Janković izrazila svoje neslaganje i rekla da je u pitanju paradigma patrijarhata koja u ovom slučaju „izbija iz nje“. Sa Jovanom Joksimović se složila i novinarka Ksenija Vučić, inače bivša supruga predsednika Aleksandra Vučića, koja je izjavila da smatra da žene ne treba da budu na visokim pozicijama. Primeri koje je navela kao svoje argumente su oni poput: „Radila sam sa ženama, uvek sam se bolje slagala sa muškarcima, žene se žale da su u PMS-u, imaju ciklus, nervozne su jer su se ugojile ili ih je prevario dečko“.

Brankica Janković Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Na ponovno neslaganje nekadašnje poverenice za rodnu ravnopravnost, Ksenija Vučić je uputila kontra pitanje i odgovor – „Zašto ne postoji ni jedan ženski rok bend koji je opstao barem koliko i Stounsi? Zato što žene nisu dosledne.“

Sanja Dragičević Babić je s druge strane, u ovoj „raspravi“, samo kratko rekla „ne znam“.

Brankica Janković je u razgovoru za Nova.rs istakla da su novinarke sa panela potvrdile tezu i statistike da položaj žena jeste teži, iako toga, kako je rekla, nisu svesne.

„Ja sam odgovor na pitanje „Šta znači biti žena u medijima u Srbiji“ htela da čujem od svojih gošći. Ove godine sam pozvala četiri žene u medijima da vidim kako one vide žensku priču neravnopravnosti i da vidim gde sam ja možda grešila. Moj stav lični, ali i sva istraživanja ukazuju na to da je položaj žena teži, što su moje sagovornice na neki posredan način i potvrdile iako one to tako ne vide. To je po mom mišljenju izraz jednog dubokog patrijarhata koji traje vekovima. One su svesne koliko više truda i rada ulažu u svoj posao, ali da zapravo to ne vide kao problem, jer ono što je suština je da podeljene rodne uloge, koje i dalje traju, čine da se od žena i dalje očekuje da su one te koje moraju da odgovore na sve porodične obaveze, što dalje stvara problem duplog rada i iscrpljenosti žene“, rekla je Janković za naš portal.

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare