Foto: Yoshio Tsunoda / AFLO / Profimedia

Diznilend u Kaliforniji održaće svoj prvi zvanični gej Prajd u junu, usred Diznijevog sukoba sa guvernerom Floride Ronom DeSantisom.

U četvrtak (13. aprila), Dizni parkovi su na Tviteru objavili da će napraviti Disneyland After Dark: Pride Nite.

PROČITAJTE JOŠ

Objavu, koja je dobila više od 470.000 pregleda, pohvalili su mnogobrojni korisnici Tvitera, smatrajući ovo ispravnom odlukom. Ali, mnogi su u komentarima i pozvali Disneyland na Floridi – gde je DeSantis prošle godine potpisao zakon protiv LGBTQ+ populacije pod nazivom „Don’t Say Gay“ – da učini isto.

Dizajner ovog projekta, Liam Ker, bio je oduševljen čitanjem objave, te je tvitovao: „Fantastična ideja. Napravićemo isto i tamo.”

Proslava će uključivati plesne zabave, svečanu povorku i prilike za fotografisanje, uz ohrabrivanje LGBTQ+ kostima sve dok su u skladu sa Diznijevim smernicama.

„Srećan sam što Dizni konačno nešto radi, posebno nakon onoga što se dešava na Floridi“, rekao je Edi Šapiro, jedan organizatora „Gej dana“ u Americi, misleći na bujicu zakona protiv LGBTQ+ zajednicu koji su se pojavili u ovoj državi.

Šapiro je dodao da će proslava Dana LGBTQ+ osoba uskoro proslaviti svoju 25. godišnjicu, pri čemu su mnoge pristalice odlučile da nose crvene majice kako bi identifikovale svoju pripadnost.

Prajd događaji će se održati 13. i 15. juna, a ulaznice po ceni od 139 dolara (približno 112 funti) biće puštene u prodaju u četvrtak, 20. aprila.

Održavanje Prajda u Diznilendu se sukobljava sa odlukom guvernera Floride koji je doneo anti LGBTQ+ zakon.

O čemu se radu u Zakonu?

Zakon „Don’t Say Gay“ zabranjuje raspravu o LGBTQ+ osoba u školskim učionicama, bilo od strane školskog osoblja ili trećih lica, između vrtića i trećeg razreda. Posle trećeg razreda, ove teme moraju biti „primerene uzrastu“, međutim, zakon ne definiše ovaj pojam.

Zakon takođe nalaže da školsko osoblje mora da pomogne učenicima i njihovim porodicama koje nemaju psihološku podršku, navodeći da roditelji moraju biti obavešteni ako dođe do bilo kakve promene u „mentalnom, emocionalnom ili fizičkom zdravlju ili dobrobiti učenika“. Jedini izuzetak je „ako bi razumno razborita osoba verovala da bi otkrivanje rezultiralo zloupotrebom, napuštanjem ili zanemarivanjem“.

Zakon stupa na snagu 1. jula 2022. godine.

BONUS VIDEO: HRW: U Srbiji težak položaj novinara i LGBT zajednice

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar