Dragan Ambrozić, Foto: Goran Srdanov

Dragan Ambrozić, odgovorni urednik programa Doma omladine, za Nova.rs odgovorio je na pitanja vezana za nastajanje novih zvezda, ali i istakao da nije muzika toliko bezdušna koliko je život postao brutalan i ravnodušan.

Čini se da u 2020. godini svako može dobiti svojih pet minuta slave i postati internet senzacija. Mladim naraštajima nije potrebno ništa drugo sem lozinke za „wi-fi“ i profila na društvenim mrežama kako bi dobili željenu pažnju, popularnost i uticaj. Većina trenutno popularnih izvođača, poput Raste, Džale Brata, Bube Korelija i Cobija, za kojima omladina ludi, koriste jedino svoje društvene mreže kako bi promovisali nastupe i novu muziku. Mediji su za njih glasilo koje gotovo u potpunosti ignorišu.

PROČITJATE JOŠ

Pravi primer toga je reper Stefan Đurić Rasta, koji je u septembru 2018. godine u potpunosti rasprodao koncert u beogradskoj Areni, bez da imao i jednu medijsku kampanju koja bi koncert podržala.

Međutim, koliko se zapravo scena poznatih i slavnih promenila tokom prethodnih godina u Srbiji, i na koji tačno način zvezde bliže mlađoj generaciji osvajaju prostor u etru? Na ovo, ali i na mnoga druga pitanja, u razgovoru za Nova.rs odgovara odgovorni urednik umetničkog programa Doma omladine, Dragan Ambrozić.

„Internet je promenio način na koji bendovi uopšte postoje. Rekao bih da je nekima naše digitalno okruženje jedini eko-sistem u kome umeju da rade, što je i logično, jer im se tu nalazi sva publika za koju stvaraju. Drugi i dalje dele svet na emitovanje muzike preko neta i žive nastupe, a treći samo nastupaju i baš ih briga za net, ali oni su u sve većoj manjini. Baš stoga što se internet više ne doživljava kao neka uslužna delatnost koju posebno plaćamo, mada je upravo tako, nego neka vrsta našeg spoljnog omotača, bez koga ne možemo da živimo. Internet je danas sinonim za postojanje u društvu, tako da bend koji se ne kreće tim kanalima skoro i ne postoji za najmlađu generaciju. To svi znaju, maltene se više i ne pitaju, tako da svaki mladi bend prvo ide da okači pesmu negde kad je napravi, a još je bolje ako ima kakav-takav spot“, navodi on.

Foto: Instagram stefanrasta

Na pitanje da li nova generacija muzičara ima negativan uticaj na omladinu u Srbiji i regionu, s obzirom na to da su njihove pesme često pune tekstova koji govore o luksuznom životnom stilu, nasilju, bludu i nemoralu, Ambrozić kratko i jasno odgovara „Ne“.

Prema njegovim rečima, omladina im se divi baš zbog toga što život pokazuju onakvim kakav jeste – brutalan.

„Verovatno je istina sledeće: mladi ih vole zato što tu muziku osećaju kao svoju muziku, jer se obraća njima i govori nešto o njihovom životu. Ta muzika inače nije ni upola toliko kič i bezdušna, koliko je svakodnevni život postao brutalan i ravnodušan. Nekada se muzika pravila za konkretnu osobu koju volite, a danas nekako kao da se muzika pravi da bi vas što više ljudi primetilo. Nije da toga nije bilo i ranije, ali danas je eskalirao taj princip samocentriranosti, u kojoj se svet vrti oko tebe, zato što misliš da imaš nešto da kažeš, tako da nema više truda autora da nas osvoje“, zaključio je on za Nova.rs.