Koliko ste puta čuli frazu: "Kako da verujem da su oni napravili dobru vakcinu kad je proizvedena tako brzo?". Zato prof. dr Dušan Popadić, imunolog i šef katedre za imunlogiju Medicinskog fakulteta u Beogradu, za Nova.rs razbija predrasude koje stoje iza ovog stava.

Pouzdanost vakcine je, objašnjava dr Popadić, potvrđena kroz više stotina kliničkih radova.

„Pouzdana je i efektivna. To se odnosi na sve vakcine dostupne u našoj zemlji. Testirana je na više stotina hiljada osoba širom sveta“, objašnjava naš sagovornik.

Fakat je, međutim, da vakcina jeste stigla do građana brže nego što se očekivalo. Zašto?

„Brzina leži u nekoliko faktora. Najpre, nesumnjivi napredak molekularne biologije i drugih srodnih grana nauke. Drugo: faramceutska industrija dobila je direktno finansiranje od država koje su u mnogome ubrzale donošenje odluka za prelazak u sledeću fazu ispitivanja; na kraju, sve se to dešavalo tokom pandemije, pa se brzo regrutovalo mnogo ispitanika – da se potvrdi uspešnost vakcina“, zaključuje Popadić.

Važno je napomenuti da prema preporuci RFZO treća, buster doza vakcine treba da bude od istog proizvođača kao i prve dve koje ste primili.

Profesora Popadića pitali smo i ovo:

-Postoji sumnja da su vakcine Fajzer/Biontek i Moderna nedovoljno ispitane jer su zasnovane na RNK tehologiji koja pre pojave koronavirsa nije korišćena za proizvodnju ni jedne vakcine. Koliko je ta tehnologija zapravo nova?

-Kako je brzina kojom su razvijene uticala na sigurnost i efikasnost vakcina protiv koronavirusa? Da li je do sad prošlo dovoljno vremena za sve neophone provre?

-Šta poručujete onima koji se još uvek nisu vakcinisali?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare