Foto: SOPA Images Limited / Alamy / Alamy / Profimedia, EPA-EFE/IRANIAN REVOLUTIONARY GUARD CORPS / HANDOUT

Pripadnici elitne Iranske revolucionarne garde nalaze se u Ukrajini, na okupiranom Krimu, gde obučavaju ruske vojnike kako koristiti isporučene iranske dronove, ukazuju podaci američkih obaveštajnih službi.

Ovu vest je još ranije preneo Institut za proučavanje rata iz Vašingtona, koji je na temelju javno objavljenih podataka zaključio kako je nepoznat broj pripadnika iranskih gardista, smešten na lokacijama na Krimu i u Hersonskoj oblasti, verovatno poslat kako bi obučavao ruske operatere dronova.

Najnoviju potvrdu ove informacije preneo je Njujork Tajms, koji citira nekolicinu državnih zvaničnika upoznatih s osetljivim izveštajima obaveštajnih službi. Ono što u ovom trenutku još nije poznato, osim tačnog broja iranskih gardista, je da li oni i sami upravljaju dronovima ili isključivo obučavaju ruske vojnike za njihovo korištenje.

Kijev Foto: EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Rusija je proteklih nedelja pojačala svoje napade iranskim Shahed-136 dronovima, jednostavnim i jeftinim oružanim sistemima koje ruske snage koriste prvenstveno protiv civilnih meta i energetskih postrojenja. Iako su ti dronovi spori i ne preterano precizni, zamišljeni su za istovrmeno lansiranje u većem broju kako bi preopteretili obrambene sisteme.

Ujedinjeni narodi istaknuli su kako je korišćenje ovakvih dronova protiv civilnih meta ratni zločin, te da nema gotovo nikakvu praktičnu vojnu svrhu. Shahed-136 dronovi bili bi, veruje ISW, znatno korisniji kada bi se koristili u obrani oblasti Herson ili na drugim frontovima, umesto za pokušaje zastrašivanja i slamanja volje ukrajinskog naroda.

Foto: EPA-EFE/DEFENCE MINISTRY PRESS/
GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KRE/SERGEY DOLZHENKO/OLEG PETRASYUK, Shutterstock

„Rusi uludo troše vrlo sofisticirano strelivo, njihove krstareće projektile i dronove koje su im dostavili Iranci, u ovim sporadičnim napadima na civilne i infrastrukturne mete koje zapravo ne čine trajnu štetu, i takođe neće ni na koji način naterati Ukrajinu na predaju“, kazao je Mejson Kark, vojni analitičar ISW-a za Rusiju.

Klaki  njegove kolege smatraju kako korišćenje takve opreme na civilnim metama pokazuje kako ruski predsednik Vladimir Putin očajnički pokušava da slomi ukrajinski moral, umesto da postigne konkretne učinke na bojištu. Putinova je strategija, čini se, talas terorističkih napada usled kojih će veći deo građana Ukrajine pred zimu ostati u mraku i hladnoći.

S druge strane, iranska pomoć Rusiji u sukobu u Ukrajini stavlja i Teheran, ionako već pritisnut sankcijama, u poziciju još daljeg udaljavanja od zapada, te ga izlaže potencijalno još gorim sankcijama.

POGLEDAJTE JOŠ:

Osim Shahed-136 dronova, Iran je Rusiji navodno isporučio i nepoznat broj Mohajer-6 dronova, iranskog pandana turskom Bajraktaru  TB-3 koji se na bojištu u Ukrajini proslavio u rukama ukrajinskih snaga.

Ukrajinski vojnici uspešno su zarobili najmanje jedan ovaj dron početkom ovog meseca, naoružan Qaem-5 navođenim bombama. Mohajer-6 dronovi svojim izgledom podsećaju na Bajraktare, ali su nešto kraći i imaju manji raspon krila.

BONUS VIDEO Dronovi nad Kijevom

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare