Oglas
Nakon što je epidemija koronavirusa napravila pravi masakr u najbogatijoj italijanskoj pokrajini, Lombardiji, na severu zemlje, mnogi su strahovali da će bilans pandemije na siromašnom jugu biti još gori, ali desilo se suprotno, između ostalog, kako ocenjuju neki stručnjaci, zato što su se pripremili na vreme, ali i zbog načina života na jugu. Uprkos tome što su zravstvene ustanove na Jugu slabije opremljene, siromašnije i lošije organizovane, širenje koronavirusa u južnim italijanskim regijama, kao Kampanji, i jugu uopšte, je od početka bilo pod kontrolom i sve do sada broj zaraženih i preminulih je mnogo manji.
Stručnjaci kažu da sreća nema nikakve veze s tim.
Prvi razlog je gotovo očigledan: Regija Kampanija je imala priliku preduzeti mere zatvaranja, unaperd, jer je virus u odnosu na severne regije virus je došao kasnije.
Stručnjaci skreću pažnju na još dva faktora koja su bila presudna u uspesnom ratu protiv „čudovišta“.
Jedan je veština lekara Kampanje: njihova profesionalnost i izvanredna sposobnost prilagođavanja teškim situacijama bili su osnovni.
Pročitaj i:
Lekari iz Kampanje su gotovo svaki dan (a ne samo u vreme koronavirusa) primorani da rade u teskim i nesigurnim uslovima, da se bore sa stalnom nestasicom bolnickih kreveta i cestih napada rodbine pacijenata na lekare.
Rad u vanrednim okolnostima je gotovo normalan u bolnicama u Kampanji. To iskustvo je omogućilo medicinskom osoblju Juga da ne poklekne pred pandemijom, da dobro organizuje pristup hitnoj pomoci i da savrseno upravljaju nedostatkom bolnickih kreveta .
Postoji još jedno objašnjenje zasto je broj preminulih od koronavirusa na Jugu vrlo nizak: to je čvrsta porodična mreža koja u Kampanji, za razliku od severa, preživljava.
U Kampanji stariji se rijetko smestaju u staračke domove.
Roditelji, dede i bake nastavljaju živeti s decom i unucima. To je sprecilo masakr među starijim ljudima, koji se desio u starackim domovima u drugim delovima Italije.
Kombinacija tri faktora približava Kampaniju pobedi, ocenjuju mediji.