Finansije Kine, koja je do nedavno važila za najbrže rastuću ekonomiju na svetu, po svemu sudeći će u narednom periodu pretrpeti dva jaka udarca - povlačenje Italije iz inicijative "Pojas i put", kao i stvaranje nove trgovinske rute Indija-Bliski istok, koju podržava direktno američki predsednik Džozef Bajden. Ove tektonske promene, i te kako bi mogle da utiču i na budućnost naše zemlje, budući da Srbija ostaje kineski vazal, čak i kada se sve više moćnih evropski zemalja distancira od Pekinga.
Naime Bajden je, zajedno sa liderima Indije, Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata, najavio pokretanje nove trgovačke rute koja povezuje Indiju sa Bliskim istokom i Evropom preko železnice i luka. Bela kuća je saopštila da će projekat uvesti „novu eru povezivanja“.
Analitičari smatraju da je ovo pandan kineskoj inicijativi Pojas i put, što je infrastrukturni projekat vredan koji je Peking pokrenuo pre deceniju sa ciljem da poveže Kinu sa ostatkom sveta. Takođe smatraju da bi pokretanje nove trgovačke rute na čijem čelu će biti Sjedinjene Države moglo da predstavlja ogromnu prepreku za funkcionisanje kineske inicijative, pa čak i da je potpuno blokira.
Bajdenov plan uključuje i države Evropske unije – Francusku, Italiju i Nemačku. Sastoji se od dve odvojene rute – istočnog koridora koji povezuje Indiju sa arapskim državama Zaliva i severnog koridora koji povezuje zalivske države sa Evropom.
Plan je da roba koje se transportuje prolazi kroz UAE, Saudijsku Arabiju, Jordan, Izrael i Evropu. Trasa će omogućiti i električnu i digitalnu povezanost, a sadržaće i cevi za izvoz čistog vodonika.
Ambiciozni plan pokazuje da SAD mogu da računaju na svoje istočne saveznike u naporima da obuzdaju uspon Kine, ali i pokušaj zalivskih država da pronađu ravnotežu između tradicionalnih saveznika poput SAD i partnera.
Sve ovo pokrenulo je spekulacije o tome da je upravo formiranje ove trgovačke rute razlog za nedolazak kineskog lidera Si Đinpinga na samit zemalja G20, koji se u subotu i nedelju održavao u Nju Delhiju u Indiji.
Trebalo bi napomenuti da Si Đinping nije odsustvovao ni sa jednog G20 samita od kada je postao predsednik Kine. Upravo je ovaj događaj bio njegova prečica za jačanje veza sa arapskim državama Persijskog zaliva, koje su sada „okrenule ploču“.
Naime, sve one su do sada podržavale veliki infrastrukturni projekat Pekinga pokrenut 2013. godine u koji je do sada Kina uložila oko bilion dolara. Peking je prošlog meseca saopštio da je u okviru inicijative „Pojas i put“ tokom godina potpisao dokumente o saradnji sa više od 150 zemalja i više od 30 međunarodnih organizacija.
Međutim, vremenom su se javili problemi, uključujući nedostatke u finansiranju i određeno političko odbijanje, što je zaustavilo određene projekte.
Na te poteškoće upozorio je Bajden je prošlog meseca kada je nazvao kinesku inicijativu „Pojas i put“ zapravo „sporazumom o dugu i omči“, i već tada najavio formiranje njene alternative.
Ipak u nedelju je rekao da je „iskren“ u pogledu poboljšanja odnosa SAD i Kine, odbijajući komentare iz Pekinga da je predsednikov put u Indiju i Vijetnam izgledao fokusiran na obuzdavanje uticaja Kine u Indo-Pacifiku.
„Ne želim da obuzdavam Kinu, samo želim da budem siguran da imamo odnos sa Kinom koji je u usponu i da sve bude jasno“, rekao je Bajden novinarima.
Inače, nakon samita u Nju Delhiju, postalo je jasno da je leđa Kini okrenula i Italija. Naime, Italija je jedina država članica grupe G7 koja je potpisala kinesku inicijativu „Pojas i put“.
Sada je premijerka te zemlje Đorđa Meloni izjavila da želi da je napusti. Ona je to saopštila svom kineskom kolegi Li Kiangu. Kineski premijer navodno ju je uveravao da bi trebalo da još jednom razmotri tu odluku.
Razlog tome je to što italijanski političari dovode u pitanje vrednost inicijative koju je prethodna vlast potpisala 2019. godine i koja predstavlja izvor nesuglasica sa zapadnim saveznicima zbog zabrinutosti u pogledu širenja kineskog uticaja. Takođe, uzrok je maligni kineski uticaj zbog kog je Zapad osudio učešće Italije u ovoj inicijativi.
Ubrzo nakon što je u javnost procurila ova informacija, italijanski mediji počeli su da pišu o tome kako iza nje stoje lobisti Sjedinjenih Država, što je Rim oštro demantovao.
I dok se u dalekom Nju Delhiju dešavaju tektonske promene, Srbija barem za sada ostaje slepa na njih. Srbija je bila jedna od prvih zemalja koja se pridružila Inicijativi „Pojas i put“, i od tada ona verno obavlja funkciju vazala Pekinga.
Naime, kao najvažniji trgovinski partner Srbije, Kina je zadržala obim trgovine sa Srbijom u 2022. godini od preko šest milijardi američkih dolara. Dakle, naša država koja predstavlja malu evropsku ekonomiju, u velikoj meri zavisi od Kine.
BONUS VIDEO Vučić o pisanju portala Nova.rs
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare