Oglas

Beograd 25.07.2025. Ekspozitura Alta banka na Terazijama
Alta banka Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Vučićev model za spasavanje režimskih medija stiže u Skoplje: Alta banka u centru afere oko Alfa TV

autor:
15. maj. 2026. 19:01

Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) optužio je vlast premijera Hristijana Mickoskog da uz pomoć poslovnih i političkih struktura povezanih sa Srbijom i mađarskim premijerom Viktorom Orbanom priprema novu šemu za finansiranje televizije Alfa TV, koju opozicija označava kao ključni deo regionalne propagandne mreže.

Oglas

Na konferenciji za medije portparolka SDSM-a i članica Izvršnog odbora Bogdanka Kuzeska iznela je niz ozbiljnih optužbi, tvrdeći da se preko Alta banke, koja je inače u vlasništvu Davora Macure i novoformiranih firmi u Severnoj Makedoniji priprema operacija spasavanja Alfa TV, koja je, prema njenim rečima, pred finansijskim kolapsom.

Kuzeska je navela da se „nakon pada Orbanovog režima“ u Mađarskoj i dolaska novog premijera Petera Mađara otvara pitanje odgovornosti za, kako tvrdi, korupciju i propagandni sistem koji je godinama funkcionisao pod Orbanovom vlašću.

„Pad Orbana ugrožava celu dobro poznatu medijsku propagandnu šemu osovine Orban–Mickoski–Vučić za kontrolu medija i političku propagandu“, rekla je Kuzeska.

Prema njenim tvrdnjama, više od 40 odsto medija u Severnoj Makedoniji deo je te mreže, a Alfa TV predstavlja njen najvažniji instrument.

Veze sa Srbijom i Vučićevim krugom

SDSM tvrdi da se po „Vučićevom receptu“ i u Severnoj Makedoniji sprovodi model spasavanja medija bliskih vlasti, sličan onome koji se, kako navode, trenutno odvija u Srbiji.

Kuzeska je rekla da operaciju koordinira potpredsednik makedonske vlade Aleksandar Nikoloski po direktnom nalogu premijera Mickoskog, dok se komunikacija sa srpskom stranom odvija preko Miloša Vučevića, jednog od najbližih saradnika predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

„Dogovoren je isti scenario u Srbiji i Makedoniji“, rekla je ona.

Nova preduzeća i finansijska konstrukcija

Prema informacijama koje je, kako tvrdi SDSM, dostavila grupa zviždača, u Severnoj Makedoniji se trenutno registruju nove firme koje bi trebalo da preuzmu koncesiju, opremu i studio Alfa TV, smešten u Vizbegovu kod Skoplja.

Kuzeska tvrdi da će jedna kompanija formalno biti nosilac koncesije, dok će druga upravljati tehničkom infrastrukturom i novom opremom u koju će biti investirano.

„Ceo finansijski mehanizam išao bi preko Alta banke“, rekla je ona.

SDSM navodi da je kompanija „Alfa Skop“, vlasnik Alfa TV, već u ozbiljnim finansijskim problemima, sa blokiranim računom, dugom od oko 100.000 evra i mogućim stečajem.

Opozicija tvrdi i da je novinarka Ivona Talevska nedavno imenovana za koordinatorku Euronewsa za Severnu Makedoniju preko predstavništva te medijske kuće u Srbiji, što, prema njihovim ocenama, predstavlja prvi korak u novoj medijskoj reorganizaciji.

Hristijan Mickoski 13161622.jpg
Georgi Licovski / EPA

Marketinška agencija kao kanal finansiranja?

Posebno ozbiljne optužbe odnose se na planirano formiranje marketinške agencije koja bi formalno radila PR i marketing za Alta banku.

Prema tvrdnjama SDSM-a, upravo preko budžeta te agencije trebalo bi da se finansiraju novinari, politički analitičari i medijski sadržaji naklonjeni vlasti VMRO-DPMNE.

„Alta banka postaje novi finansijski centar medijske mreže Orbanovih medija u Makedoniji“, rekla je Kuzeska.

SDSM tvrdi da je banka direktno povezana sa Srpskom naprednom strankom Aleksandra Vučića i sa VMRO-DPMNE Hristijana Mickoskog, podsećajući da su ranije objavili detalje o političkim i poslovnim vezama te finansijske institucije.

Kuzeska je navela i da se među ljudima povezanim sa bankom nalazi Maja Kadievska Vojnović, bivša članica Izvršnog komiteta VMRO-DPMNE, kao i druge osobe bliske toj partiji.

Opozicija podseća i da je upravo Alta banka, odlukom vlade Hristijana Mickoskog, kupila paket državnih akcija koje su prethodno bile konfiskovane u postupcima povezanim sa bivšim šefom tajne policije Sašom Mijalkovim.

Optužbe za pranje novca

SDSM je saopštio da je već podneo krivičnu prijavu Javnom tužilaštvu zbog sumnji na organizovanu šemu pranja novca, utaju poreza i falsifikovanje poslovnih knjiga povezanih sa Alfa TV.

Prema navodima opozicije, postoje indicije da je preko mreže fiktivnih marketinških ugovora i „shell“ kompanija iz inostranstva u Severnu Makedoniju prebačeno oko 2,85 miliona evra, koji su potom završavali u Alfa TV.

„Sada se pravi nova šema, zbog čega Javno tužilaštvo, Finansijska policija i sve nadležne institucije moraju hitno da reaguju“, rekla je Kuzeska.

SDSM zahteva detaljnu istragu svih finansijskih tokova između Alfa TV, Alta banke i struktura bliskih vlasti, uz insistiranje da javnost bude informisana o rezultatima istrage.

„Dolazi vreme istine, pravde i odgovornosti“, poručila je portparolka SDSM-a.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare