Vođa britanske Laburističke partije i opozicioni lider Kir Starmer saopštio je danas da će on, u slučaju da postane premijer, zadržati nuklearno naoružanje, koje njegova zemlja poseduje, zato što je svet ušao u "novo doba nesigurnosti".
Starmer, koji je favorit za pobedu na britanskim izborima 4. jula, rekao je biračima da mogu da veruju laburistima da će čuvati ekonomiju zemlje, granicu i bezbednost.
Starmer je rekao da će laburistička vlada izgraditi četiri nove nuklearne podmornice na šta su se konzervativci već obavezali. On je tokom obraćanja biračima kritikovao konzervativce zbog rezova u izdacima za odbranu.
On je obećao da će laburistička vlada povećati potrošnju za odbranu na 2,5 odsto BDP, iako nije odredio rok za to. Sa druge strane premijer Riši Sunak kaže da će njegovi konzervativci ispuniti taj cilj do 2030. godine.
Britanija je nuklearna sila od 1950-ih godina, a i laburistička i konzervativna vlada su dosledno podržavale posedovanje atomskog oružja. Od 1990-ih godina, britansko nuklearno naoružanje sastojalo se od četiri podmornice Kraljevske mornarice naoružane projektilima Trident.
Starmer je rekao da ceo njegov tim deli njegovu posvećenost nuklearnom arsenalu, iako je nekoliko visokih članova, uključujući njegovu zamenicu Andželu Rejner i ministra spoljnih poslova u senci Dejvida Lamija, glasalo protiv obnavljanja Tridenta 2016. godine.
Raskol između pro i antinuklearnih struja je već dugo vremena pitanje neslaganja u Laburističkoj partiji. Laburistička vlada premijera Klementa Atlija razvila je atomsko oružje u godinama nakon Drugog svetskog rata, čime je Velika Britanija postala treća nuklearna država u svetu posle SAD i Sovjetskog Saveza.
Konzervativci, koji su na vlasti već 14 godina, pokušavaju da ostanu na vlasti posle izbora zakazanih za 4. jula kada će glasači širom Ujedinjenog Kraljevstva birati kandidate za 650 poslanika u Donjem domu britanskog parlamenta. Lider stranke koja bude imala većinu bilo sama ili u koaliciji, postaće premijer.
BONUS VIDEO: