Ruska plaćenička grupa Vagner nastavila je da regrutuje vojnike u ruskim gradovima Perm i Novosibirsk, tvrde ruski mediji. Na čelu grupe sada je Pavel Prigožin (25), sin Jevgenija Prigožina, ali to nije jedina novost. Grupa dobija novu adresu i (neka) nova pravila.
Kako tvrde ruski mediji, Vagner je sada jedinica Ruske nacionalne garde (Rosgvardija). Reč je o jedinici koja je, prema informacijama sa zvanične internet prezentacije, osnovana 5. aprila 2016. godine ukazom predsednika Rusije Vladimira Putina i direktno je pod njegovom kontrolom.
Ulaskom Vagnera u Rosgvardiju Putin postigao je ono što je želeo – da jedinicu koja je u junu zauzela Rostov na Donu i marširala na Moskvu, stavi pod svoju kontrolu.
Vagner više nije opasnost za Kremlj, ali šta će biti u budućnosti?
Sudeći prema pozivu za regrutaciju objavljenom na Telegram kanalu povezanom sa Prigožinom juniorom, “novi” Vagner je jedinica čiji će članovi biti pod ugovorom sa Ministarstvom odbrane.
U saopštenju grupe navodi se da su trenutno u toku nova zapošljavanja i da primaju kandidate u dobi od 20 do 55 godina, sa obaveznom obukom tokom prvog meseca.
Nova jedinica će imati potpuno novu bazu koja se gradi od nule u Severnom vojnom okrugu. Ipak, struktura, komandanti i način interakcije među borcima ostaće nepromenjeni. Ono što se menja je izbor regruta – novi Vagner, kako se tvrdi, neće regrutovati robijaše.
Praksa regrutovanja robijaša trajala je mesecima, čak sam Jevgenij je obilazio zatvore tražeći ubice i kriminalce koji bi bili spremni da potpišu ugovor sa Vagnerom i odu na front u Ukrajini na određen period. Za uzvrat, ukoliko prežive, dobili bi slobodu i oproštaj zločina.
Upravo ova praksa, kao i kult Jevgenija Prigožina među robijašima, dovela je do toga da odziv bude veliki. Na svom vrhuncu, Vagner je brojao desetine hiljada ljudi, čak 50.000 osuđenika, dobrovoljci i bivši pripadnici specijalnih snaga.
Na mesto Jevgenija Prigožina, koji je poginuo 23. avgusta kada se njegov privatni avion srušio blizu Moskve, dolazi njegov sin – Pavel.
Jevgenij Prigožin je svojevremeno govorio da je njegov sin Pavel odslužio vojni rok i da je mesec dana nakon diplomiranja otišao u Siriju kao Vagnera, gde je bio do septembra 2022. godine. Dobio je Vagnerov crni krst za vojnu službu.
„Moj sin je otišao u vojsku sa 18 godina i pošteno je odslužio rok. Mesec dana nakon što je vojska krenula u rat u Siriji. Od tada je stalno bio i nalazi se na žarištu kao deo Vagnerovog PMC-a, gde je dobio svoj prvi Crni krst“, citira Konkord Prigožinov odgovor.
Nagađalo se i da je Pavel sa Vagnerom bio u Ukrajini. Povod je bila fotografija koja je kružila društvenim mrežama, a na kojoj se vidi Prižogin junior ispred hotela u Lugansku koji je kasnije uništen u borbama Vagnera i ukrajinske vojske. Čak, nagađalo se i da poginuo u napadu na hotel, ali je to njegov otac Jevgenij demantovao.
„Ne brinite. Sve je u redu s mojim sinom“, napisao je Prižogin na Telegramu, ali nije dao nikakvih detalja o napadu.
Pavel Prigožin je nasledio veći deo bogastva svog oca koji je stradao u padu aviona u Tverskoj oblasti blizu Moskve, dva meseca nakon što je pokušao puč. Nije jasno šta je sve Pavel nasledio, jer nije jasno šta je sve tačno Jevgenij Prigožin posedovao.
U medijima su se pojavili navodi da je Pavela, pored Vagnera, nasledio i 115,3 miliona evra, trospratnu kuću u Sankt Peterburgu, devet akcionarskih društava i akcije u Konkordu i carstvo ugostiteljskih objekata. Ovi navodi proistekli su iz fotografije navodnog testamenta Jevgenija Prigožina koji je kružio društvenim mrežama, a na kojem stojib datu 2. mart.
Inače, ovaj 25-godišnjak i pre smrti oca kontrolisao je više kompanija i luksuznih kompleksa nekretnina u Sankt Peterburgu, pokazuju podaci Ministarstva finansija SAD koju su Prigožinu junioru uvele sankcije.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare