Australijski "Gardijan" dobio je ekskluzivne snimke australijskog vojnika kako pije pivo iz proteze koja je pripadala talibanskom vojniku u Avganistanu.
List „Gardijan Australija“ objavio je ekskluzivne snimke na kojima se vidi kako jedan vojnik – koji je i dalje u službi – pije piće iz veštačke noge u nezvaničnom baru Fat Lejdis Arms koji se nalazi unutar baze australijskih specijalnih snaga u Tarin Kovtu, glavnom gradu Uruzgan provincije. Na drugim fotografijama, snimljenim 2009. godine, vide se dvojica vojnika kako plešu sa nogom.
#EXCLUSIVE: Photo reveals Australian soldier drinking beer out of dead Taliban fighter's prosthetic leg https://t.co/ub6ZAI43bb
— Guardian Australia (@GuardianAus) December 1, 2020
Fotografije koje su objavljene prvi su dokaz ranijih izveštaja da su australijski vojnici koristili veštačke udove poginulih talibanskih boraca kao posude za piće.
Neki vojnici kažu da su oficiri tolerisali tu praksu, pa da su čak neki i učestvovali u tome uprkos tome što je veštačka noga ratni trofej i nešto što australijski vojnici nikako nisu smeli da donesu sa bojišta niti zadrže.
Fotografije su se pojavile nekoliko dana nakon što je objavljen izveštaj australijskih vlasti u kojem se navodi da su pripadnici specijalnih jedinica odgovorni za ubistvo avganistanskih civila – kako bi mladi vojnici prvi put „pustili krv“ – i zataškivanje tih ratnih zločina.
Noga navodno pripada talibanskom borcu koji je ubijen tokom napada na vojni kompleks u Kakaraku u aprilu 2009. Njegova noga je odneta sa bojišta i čuvala se u Fet Lejdis Armsu kako bi posetioci ponekad mogli da popiju piće iz nje.
Noga je kasnije stavljena na zid uz nacističke dekoracije – Gvozdeni krst i natpis „Das Boot“. Jedan pripadnik specijalnih snaga rekao je listu da je noga od tada putovala svuda po svetu sa jedinicom.
„Gde god da je Fet Lejdis Arms otvorena, tu je bila i noga iz koje se povremeno pilo“, rekao je on i dodao da su i komandanti povremeno svraćali u bar i pili iz noge.
Specijalnim snagama već dugo kruže glasine da postoje fotografije visokih vojnih zvaničnika kako piju iz noge. ABC i drugi mediji preneli su da noga postoji i da se koristi kao krigla, ali do sada fotografija nije bilo.
U izveštaju o ratnim zločinima australijskih vojnika poznatom kao „Brereton izveštaj“ se noga ne pominje, niti da li su vojnici istraživani zbog uzimanja ratnih trofeja ali se bar pominje kao primer kompromitovanog etičkog vođstva komandanata.
U izveštaju se navodi da je u baru „tolerisano, prihvatano i učestvovalo se u širokom nepoštovanju normi ponašanja od konzumiranja pića do nepoštovanja standarda oblačenja, hihijene i ponašanja“.
Na osnovu australijskih zakona, uzimanje ratnog plena se smatra ratnim zločinom i kažnjivo je sa 20 godina zatvora.
U izveštaju sudije Breretona se navodi da je policija ispitivala 19 vojnika zbog sumnje da su ubili 39 zatvorenika i civila i mučili još dvojicu. Istražitelji su pronašli kredibilne dokaze da je 25 bivših i sadašnjih vojnika učestvovalo u teškim zločinima.
Po objavljivanju izveštaja, načelnik generalštaba general Angus Kempbel je saopštio da će prihvatiti preporuke izveštaja i lišiti odlikovanja vojnike koji su služili u specijalcima od 2007. do 2013.
Izveštaj je izazvao bes u redovima australijske vojske i porodicama preminulih koji smatraju da su mnogi nevini nepravedno optuženi.
Fotografije protetičke noge pojavile su se u izuzetno osetljivom trenutku za australijsku vladu. Kineski zvaničnih tvitovao je fotomontažu australijskog vojnika kako kolje avganistansko dete uz natpis „Ne bojte se, došli smo da vam donesemo mir“.
Shocked by murder of Afghan civilians & prisoners by Australian soldiers. We strongly condemn such acts, &call for holding them accountable. pic.twitter.com/GYOaucoL5D
— Lijian Zhao 赵立坚 (@zlj517) November 30, 2020
Premijer Skot Moriso ocenio je da je tvit portparola kineskog ministarstva spoljnih poslova potpuno skandalozan i odvratan i zatražio izvinjenje od Kine.