Oglas

Pile driver ramming a preliminary sheet pile sealing the ditch against groundwater before laying the pipeline under ground.,Image: 113032695, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Gasovod Foto: profimedia.rs

Uvoz ruskog gasa u porastu u Evropi

autor:
08. maj. 2026. 22:48

Evropski uvoz ruskog tečnog prirodnog gasa povećan je od početka godine, uprkos obećanju Brisela da će ga postepeno ukinuti do kraja 2027. godine, saopštila je danas nemačka ekološka organizacija Urgevald (Urgewald), preneli su francuski mediji.

Oglas

Nevladina organizacija, koja se oslanjala na podatke kompanije za pomorsku analizu Kpler, zabeležila je 91 pošiljku koja je stigla u Evropu sa ruskog terminala Jamal između januara i aprila.

Evropski uvoz ruskog tečnog prirodnog gasa tako je povećan za 17,2 odsto u poređenju sa istim periodom 2025. godine, i porastao je sa 5,71 miliona tona na 6,69 miliona tona.

Evropska unija planira da potpuno ukine ruski gas do jeseni 2027. godine, kako bi lišila Moskvu izvora prihoda koji finansira rat u Ukrajini.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare