Italija nije uspela da zaštiti pravo na život više od 200 migranata koji su stradali nakon što je brod na kojem su bili potonuo u Sredozemnom moru 2013. godine, saopštio je u sredu Odbor Ujedinjenih nacija za ljudska prava, prenosi Anadolija.
Odbor za ljudska prava naveo je da Italija nije odmah reagovala na pozive u pomoć s broda koji je potonuo, u kojem je bilo više od 400 odraslih i dece.
Nije se reagovalo na vreme što je dovelo do smrti više od 200 osoba, uključujući 60 dece.
Neki preživeli migranti tražili su pravdu na različitim sudovima i pred UN-ovim odborom jer je Italija propustila da preduzme odgovarajuće mere za spas njihovih najbližih i time prekršila njihovo pravo na život.
„To je složen slučaj. Nesreća se dogodila u međunarodnim vodama unutar malteške zone traganja i spasavanja, ali mesto je doista bilo najbliže Italiji i jednom od njenih pomorskih brodova“, rekla je članica odbora Helen Tigrudja.
Kako je kazala, da su italijanske vlasti odmah poslale brodove obalske straže nakon poziva u pomoć, tamo bi stigli najkasnije dva sata pre nego što je brod potonuo.
Italija nije uspela da objasni kašnjenje svog broda ITS Libra, udaljenog oko sat vremena od mesta događaja.
Oni su u oktobru 2013. stigli u Zuaru, ribarsku luku u Libiji, i pridružili se grupi ljudi koji su uglavnom bežali iz Sirije.
Posle ponoći ukrcali su se na ribarski brod. Nekoliko sati kasnije, voda je počela da ulazi u brod.
Nalazili su se u međunarodnim vodama, 113 kilometara južno od italijanskog ostrva Lampeduza i 218 kilometara južno od Malte.
Jedna osoba s broda uputila je poziv u pomoć i dala je koordinate njihove lokacije.
U sledećim je satima zvao nekoliko puta, da bi mu kazali da su bili u zoni traganja i spasavanja Malte.
Migranti su dva sata telefonirali u Centar za koordinaciju i spasavanje Malte.
Kad je u 17:50 sati na mesto događaja stigao brod Malte, plovilo se već prevrnulo.
Italija je napokon naložila svom brodu ITS Libra, koji se nalazio u blizini, da priskoči u pomoć. To je bilo nakon 18 sati i kao odgovor na zahtev Malte.
„Iako se brod koji tone nije nalazio u italijanskoj zoni traganja i spasavanja, italijanska vlast je imala dužnost da podrži misiju traganja i spasavanja kako bi spasila živote migranata“, dodala je Tigrudja.
Pratite nas i na društvenim mrežama: