Gruzija protesti Foto:EPA-EFE/DAVID MDZINARISHVILI

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski potpisao je 5. decembra sankcije protiv zvaničnika gruzijske vlade koji, prema njegovim rečima, "predaju Gruziju (ruskom predsedniku Vladimiru) Putinu."

Sankcije su usmerene na Bidzinu Ivanišvilija, oligarha s poslovnim vezama u Rusiji, koji se smatra de facto liderom vladajuće stranke Gruzijski san, kao i na još 18 osoba.

Ova najava usledila je tokom najnovijeg talasa protesta protiv vlasti koji su izbili u Tbilisiju i drugim gradovima, nakon što je premijer Irakli Kobahidze izjavio da je proces pristupanja zemlje Evropskoj uniji odložen najmanje do 2028. godine.

Pročitajte još:

Policijska represija koja je usledila, a koja je rezultirala stotinama hapšenja i najmanje desetinama povređenih demonstranata, izazvala je međunarodnu osudu. Među uhapšenima i napadnutima bili su i opozicioni lideri i novinari.

„Ovako funkcioniše međunarodna politika: ako ne reagujete na vreme ili ne reagujete principijelno, onda se decenije gube, a zemlje ostaju bez svoje slobode,“ rekao je Zelenski u video obraćanju objavljenom na svom Telegram kanalu.

Na spisku sankcionisanih su takođe premijer Kobahidze, gradonačelnik Tbilisija Kaha Kaladze, šef Službe državne bezbednosti Grigol Liluashvili, ministar unutrašnjih poslova Vakhtang Gomelauri, kao i šef pro-vladinog TV kanala Imedi Irakli Rukhadze, i drugi.

„Ne smemo izgubiti nikoga u ovom regionu – ni Gruziju, ni Moldaviju, ni Ukrajinu. Moramo ostati ujedinjeni u odbrani od Moskve,“ dodao je Zelenski.

Vladajući Gruzijski san, na vlasti od 2012. godine, optužen je za ugrožavanje demokratije i slobode medija u zemlji, kao i za vraćanje Gruzije u orbitu Kremlja. Ranije ove godine, kontroverzni zakon o „stranim agentima“ izazvao je masovne proteste i nasilne obračune sa policijom.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare