Kandidat za poslanika platforme „Crno na bijelo“, Miloš Konatar objasnio je juče da je Milena Orlandić, koja je u ime DPS-a vršila uvid u izborni materijal, pokušala da skloni dva kontrolna kupona sa biračkih mesta, kako se ne bi slagali sa brojem glasačkih listića
Predstavnica Demokratske partije socijalista Milena Orlandić, koja je vršila uvid u izborni materijal podgoričke Opštinske izborne komisije, trebalo bi da bude saslušana danas nakon što je sinoć uhapšena i zadržana u policiji, potrđeno je Vijestima u Podgoričkom tužilaštvu.
Kako je ranije juče rečeno Vijestima, pokušala je da skloni dva kontrolna kupona kako bi izazvala nepravilnosti na glasanju na jednom biračkom mestu a što bi bio povod za poništenje rezultata glasanja.
DPS je ranije juče objavio da to nije tačno i da je u pitanju nameštaljka opozicije.
“Državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici dao je nalog da se lice M. O. liši slobode zbog osnova sumnje da je izvršilo krivično delo uništavanje dokumenata o glasanju i privede drzavnom tužiocu radi saslušanja”, kazala je Vijestima portparolka ODT Podgorica, tužiteljka Milica Mandić.
U proceduru izbornih žalbi juče se umešala policija, nakon što su predstavnici opozicije u Opštinskoj izbornoj komisiji Podgorice prijavili pokušaj, kako tvrde, veštačkog izazivanja neregularnosti na pojedinim biračkim mjestima u glavnom gradu.
Kandidat za poslanika platforme „Crno na bijelo“, Miloš Konatar objasnio je juče da je Milena Orlandić, koja je u ime DPS-a vršila uvid u izborni materijal, pokušala da skloni dva kontrolna kupona sa biračkih mesta, kako se ne bi slagali sa brojem glasačkih listića.
Slučaj je prijavio član OIK-a Nikola Terzić (URA) koji je primetio da Orlandić uklanja kontrolne kupone, kako bi kasnije prisutni utvrdili da se jedan nalazi ispod njenog stopala, a drugi ispod stolice.
Da je prošao pokušaj Orlandićeve, to bi se smatralo, tvrde, prekršajem i bilo bi poništeno glasanje na biračkom mestu na Bulevaru Save Kovačevića u Podgorici.
Iz DPS-a su demontovali navode opozicionih partija, te dodali da je ovo podmetanje, jer se kupon nalazio daleko od predstavnice DPS-a. Iz ove partije su dodali i to da zbog pokušaja skraćivanja roka koji je DPS dobio za kontrolu izbornog materijala, osnovano sumnjaju da je ovo “maslo opozicije”.
Centar za demokratsku tranziciju (CDT) je pozivao tužilaštvo da hitno reaguje uz poruku da je pokušaj falsifikovanja rezultata glasanja jedno od najtežih krivičnih dela u izbornom procesu, što je jasno definisano u crnogorskom zakonodavstvu.
Tri opozicione liste koje su dobile skupštinsku većinu smatraju da DPS zloupotrebljava pravo žalbe, te da je imao nameru da prekroji biračku volju građana, tako što će nameštenim neregularnostima poništiti glasanje na pojedinim biračkim mestima. Navode i da je DPS sve zapisnike potpisao nakon zatvaranja birališta.
Konačni rezultati parlamentarnih izbora mogli bi da budu proglašeni najkasnije 14. septembra, ukoliko žalbe na odluke biračkih odbora završe i do Ustavnog suda.
Jedan od lidera Demokratskog fronta Andrija Mandić je pozivao odlazeću vlast da pokaže dostojanstvo i da prihvate poraz, uprkos tome što smatra da se od “kriminalnog režima i lopovskih navika nije moglo ništa uzvišenije i plemenitije očekivati”, nego još jedno krivično delo. Iz Demokratske Crne Gore su poručili da će protiv DPS-a biti podneta krivična prijava.
“Ovo su očajnički pokušaji da se još jednom po ko zna koji put pokrade izborna volja građana, ali to im neće poći za rukom”, saopštile su Demokrate.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare