Ekvador je objavio vanredno stanje u svim svojim zatvorima nakon niza nasilnih incidenata uključujući pucnjave i eksplozije u kojima je stradalo najmanje 30 osoba. Ipak, eskalacija nasilja nije došla niotkuda i da će do ove bezbedonosne krize moglo se naslutiti mesecima ranije - ova zemlja se duže vremena suočava sa pomahnitalom i nekontrolisanom kupovinom oružja od strane građana, a crvena lampica za uzbunu bio je nedavni atentat na gradonačelnika lučkog grada Manta u Ekvadoru - Agustina Intrijagoa.
Zbog toga je sada ova država zahvaćena ratom između rivalskih kriminalnih organizacija.
Usred brutalnog nasilja, vlada je u junu, kako bi ojačala bezbednosne službe, najavila kupovinu 24 miliona patrona za oružje – što je brojka koja daleko premašuje broj stanovnika zemlje.
Nasilje je najizraženije na pacifičkoj obali Ekvadora na kojoj se kriminalne grupe bore za kontrolu i distribuciju narkotika, prvenstveno kokaina.
Tokom vikenda, Intrijago, gradonačelnik šestog po veličini grada Ekvadora , ubijen je zajedno sa Arijanom Čankaj, mladom sportistkinjom sa kojom je razgovarao na ulici.
Zemlja je takođe izgubila kontrolu nad svojim zatvorima, kojima sada vladaju kriminalne bande. Više od 400 zatvorenika ubijeno je iza rešetaka od 2021. godine, prema podacima zatvorske službe, od kojih su mnogi živote izgubili u jezivim masakrima.
Takođe, kazneno-popravna služba je u ponedeljak otkrila da u zatvorima širom zemlje robijaši kao taoce drže najmanje 96 čuvara, dok je stotine zatvorenika započelo štrajk glađu tražeći bolje uslove i protestujući protiv nasilja.
Sledećeg dana, državni tužilac Ekvadora saopštio je da je najmanje 18 ljudi poginulo tokom višednevne pobune u zatvoru u lučkom gradu Gvajakilu.
Zatvorski sistem je dugo bio glavno poprište nasilja u Ekvadoru. Bezbednosne snage su se borile sa bandama u pretrpanim zatvorima, gde zatvorenici često preuzimaju kontrolu i rukovode kriminalnim mrežama iza rešetaka.
Predsednik Giljermo Laso imenovao je pet različitih direktora zatvorske službe za nešto više od dve godine, ali nijedan od njih nije uspeo da smanji nasilje.
Vlasti su mislile da bi krvoproliće moglo biti obuzdano iza rešetaka, ali to se promenilo tokom poslednjih godina. Naime, Ekvador je postao sastavni deo unosnih ruta trgovine kokainom od Južne Amerike do Severne Amerike i Evrope.
Tako je Ekvador „upao u sendvič“ između dva najveća žarišta za proizvodnju narkotika na svetu – Perua i Kolumbije.
Takođe, Ekvador je pogodno tlo ta trgovce ljudima, jer se na njegovoj teritoriji nalazi nekoliko luka koje se bave velikim izvozom tereta, uključujući sirovu naftu, banane i tunjevinu.
Manta je, na primer, glavna luka za tunu koja obezbeđuje pola miliona tona ribe godišnje za međunarodna tržišta, zbog čega u nju svakodnevno pristiže veliki broj teretnih i ribarskih brodova, koji se mogu iskoristiti za ilegalne poslove.
Te luke su učinile Ekvador idealnom polaznom tačkom za kokain proizveden u Kolumbiji, Peruu ili Boliviji.
Uz to, svemu je potpomogla ekonomska nesigurnost koja je stanovnike Ekvadora „naterala“ da se bave kriminalom.
Kao i mnoge zemlje širom regiona, Ekvador je dugo bio pogođen karantinom i strogim merama tokom pandemije koronavirusa. Više od polovine radne snage je zaposleno „na crno“, što znači da nisu imali ugovore i beneficije na koje su mogli da se oslone kada se zemlja zatvorila. Ovo je otvorilo put kriminalnim regrutima.
Kriza je takođe uticala na bezbednosni i pravosudni sistem. Prošle godine, SAD su povukle vize visokim oficirima ekvatorskih državnih bezbednosnih snaga, za koje se tvrdi da su povezani sa trgovinom drogom, i nekoliko sudija i advokata.
Predsednik Laso je uveo nekoliko vanrednih stanja kako bi zaustavio krvoproliće. Kako je nasilje ponovo izbilo proteklih dana, Laso je pozvao na uvođenje vanrednog stanja u provinciji Manabi, u kojoj je ubijen gradonačelnik. Vanredno stanje se takođe proteže na područja u kojima je nasilje izbilo u zatvorima.
Savet za javnu bezbednost Ekvadora proglasio je kriminalne bande delom terorističkih organizacija u aprilu, a 2. juna Laso je ovlastio policiju da primeni smrtonosnu silu u operacijama protiv bandi.
„Apsurd da policajac mora da čeka da zločinac prvo puca na njega ili na nekog sugrađanina pre nego što odgovori uzvrati“, rekao je tada Laso.
Prošlog meseca, CNN je pratio ekvadorske specijalne snage u vojnoj bazi nedaleko od glavnog grada Kita, u kojoj su viđeni kadeti u pancirima kako uče kako da rukuju poluautomatskim oružjem.
General Fausto Salinas, glavni komandant policije, na konferenciji za novinare na kojoj je najavio nova uputstva za bezbednosne snage rekao je da svaki policajac mora biti u stanju da se suoči sa organizovanim kriminalom, uključujući upotrebu vatrenog oružja kada je to neophodno.
Ipak, to nije mnogo pomoglo i Ekvador se i dalje nalazi daleko od okončanja krize.
Problem je i to što je Laso, koji je bio suočen sa glasanjem za opoziv, raspustio Kongres predvođen opozicijom u maju i otvorio put za vanredne opšte izbore 20. avgusta.
Laso je u anketi odbacio mogućnost da se kandiduje za novi mandat. Stoga, ukoliko niko od novih kandidata ubedljivo ne pobedi u prvom krugu, drugi krug će biti održan 15. oktobra.
Zbog toga je realnije očekivati da će do tada nasilje dodatno eskalirati.
BONUS VIDEO Apokaliptične slike glavnom gradu Ekvadora – snimci dronom