Foto: EPA-EFE/NAKE BATEV

U Albaniji se sutra održavaju parlamentarni izbori, osmi po redu u poslednjih 29 godina, kada su građani prvi put glasali na slobodnim i demokratskim izborima nakon pada komunizma, a predizbornu kampanju pratile su tenzije zbog međusobnih optuživanja.

Albanija ima oko 2,8 miliona stanovnika, a pravo glasa ima 3,6 miliona građana među kojima su Albanci koji žive u drugi zemljama.

Bira se 140 poslanika od 1.800 kandidata među 12 političkih partija, koalicija ili nezavisnih kandidata. Nije moguće glasati ranije ni putem pošte.

POGLEDAJTE JOŠ:

Glavni favoriti su dve glavne političke snage koje su vodile tu zemlju od pada komunizma – Socijalistička partija aktuelnog premijera Edija Rame, koji traži treći mandat, i Demokratska partija Ljuljzima Baše, koja teži da preuzme vlast nakon osam godina provedenih u opoziciji.

Socijalistička partija za integraciju na čelu sa Monikom Krijemadi tradicionalno je igrala važnu ulogu prilikom formiranja vlada u postizbornim koalicijama prethodnih godina.

RSE podseća da su partije tokom jednomesečne predizborne kampanje koristile oštru retoriku, kao ni da nisu izostali ni incidenti i fizički sukobi.

Jedan bivši zvaničnik opozicione partije je 21. aprila ubijen, a policijski zvaničnik ranjen u Elbasanu tokom svađe, što je bio najozbiljniji incident nekoliko dana uoči izbora.

Nekoliko dana nakon ovog događaja, još jedna osoba je ranjena iz vatrenog oružja u kancelarijama Demokratske partije u Kamezu.

Fizičkog nasilja i svađa između simpatizera bilo je i na izbornim skupovima, nakon kojih bi se partije međusobno optuživale za incidente.

Predsednik Albanije Iljir Meta pozvao je institucije na sprovođenje zakona, da budu na visini odgovornosti i da prekinu bilo kakve partijske veze koje imaju. Bilo je optužbi i o kupoprodaji glasova.

Otkriće data baze sa ličnim podacima, uključujući i istorijat glasanja sa više od 900 hiljada građana, koje poseduje Socijalistička partija, dodatno je povećala predizborne tenzije u Albaniji, dovodeći u sumnju izborni sistem i državu, gde su institucije na usluzi vladajućim političkim strankama.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar