Foto: REUTERS/Kaan Soyturk

Najmanje četiri osobe poginule su u masovnim požarima koji su zahvatili Tursku. Više od 60 šumskih požara izbilo je u 17 provincija na turskim, egejskim i mediteranskim obalama, rekli su zvaničnici. Hiljade turista evakuisano je iz turističkih centara. Na poslednjem panelu UN -a o klimatskim promenama naučnici su predvideli da će Mediteran biti teško pogođen porastom temperatura i promenom nivoa padavina, koje su, kako su rekli, posledica ljudske emisije.

Satelitski snimci šumskih požara pokazuju intenzitet toplote veći od svega zabeleženog u toj zemlji, piše Gardian. Rekord star 60 godina oboren je prošle nedelje kada je Cizre, grad na jugoistoku zemlje, zabeležio 49,1 stepen Celzijusa.

Nakon smrtonosnih toplotnih talasa u Americi, poplava u Evropi i Kini i požara u Sibiru, užasni prizori u Turskoj dodatno su zabrinjavajući zbog sve većih problema sa ekstremnim vremenskim uslovima u svetu koji se bori sa klimatskim promenama.

Lokalni turski mediji objavljuju fotografije popularnih odmarališta na obali Egejskog mora okruženih zapaljenim šumama i poljima pretvorenim u pepeo. U Bodrumu, u provinciji Mugli, uprkos naporima vatrogasaca, kako na terenu tako i u vazduhu, izgorelo je 80 hektara šume.

Plamen je okružio dva hotela, evakuisano je 4.000 turista i osoblja. Šumski požari su uobičajena pojava u Turskoj, ali oni su u poslednjih nekoliko dana užasavajući.

Satelitski snimak Evropske službe za praćenje atmosfere Kopernikus pokazao je da je intenzitet toplote požara u Turskoj u četvrtak dostigao oko 20 gigavata, što je četiri puta više od prethodnog maksimuma.

Stanovnici pogođenih gradova rekli su novinarima da nikada ranije nisu videli ništa slično.

Ibrahim Aidın, poljoprivrednik, rekao je da je izgubio svu stoku i skoro poginuo u požaru.

„Sve što sam imao spaljeno je do temelja, izgubio sam jagnjad i druge životinje ”, rekao je za Daili Sabah. „Ovo nije normalno. Ovo je bilo kao u paklu. “

Vatrogasci su gasili više od 50 požara širom zemlje a desetine ih je završilo u bolnici zbog opekotina.

Ministri u Erdoganovoj vladi rekli su da su požari možda izbili zbog napada kurdskih pobunjenika, ali za to nema dokaza. Malo domaćih medija spominje globalne klimatske promene kao uzrok šumskih požara.

Na poslednjem panelu UN -a o klimatskim promenama naučnici su predvideli da će Mediteran biti teško pogođen porastom temperatura i promenom nivoa padavina, koje su, kako su rekli, posledica ljudske emisije.

Turski stručnjak za klimu Levent Kurnaz kaže da su vremenske prilike stvorile uslove za izbijanje požara.

„Vreme je izuzetno toplo i suvo, čak i najmanja greška može dovesti do velike katastrofe“, napisao je on na Tviteru.

Prema prognozama toplotni talas će se nastaviti i sledeće nedelje, kada bi trebalo da bude još jači. U Ankari i nekim drugim gradovima sledeće nedelje će temperatura biti za 12 stepeni Celzijusa veća od uobičajenog proseka u avgustu.

Šumski požari izbili su u celom regionu, a više od 40 besni u Grčkoj gde se šire zbog vetra i visokih temperatura, saopštile su vlasti. U utorak je vatra spalila borovu šumu severno od Atine, oštetivši više desetina kuća..

Požari su takođe ove sedmice u većem delu borove šume na planinskom severu Libana, kada je poginuo jedan vatrogasac, a neki stanovnici morali su da napuste svoje domove.

EU je izdala upozorenje o visokom riziku od požara u Italiji, Portugalu, Španiji i severnoj Africi.

„Ako temperature ne padnu, možemo očekivati još požara u narednim nedeljama“, zaključuje Parington.

BONUS VIDEO: Požar u Turskoj

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar