Predsednik Crne Gore Milo Đukanović sinoć se nije oglašavao oko mandata za sastav Vlade, nakon što je obavešten da poslanik i lider Demosa Miodrag Lekić ima podršku skupštinske većine da formira novu izvršnu vlast.
Đukanovića je o tome obavestio lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić, u pismu koje mu je uputio neposredno nakon što je postavgustovska većina postigla saglasnost za Lekića i “paket akcija” u njegovoj vladi – što je bio zahtev GP URA od početka pregovora.
”Vijestima “ je rečeno da se Đukanović, koji je inače juče bio u Velikoj Britaniji na sahrani Kraljice Elizabete, neće žuriti. U Ustavu Crne Gore piše da predsednik predlaže mandatara 30 dana od konstituisanja Skupštine, u ovom slučaju smene Vlade Dritana Abazovića – 19. avgusta.
Sagovornici “Vijesti” rekli su da on ima tri opcije, koje nisu nezakonite, a ni neustavne.
Prva je, kako je rekao jedan “ugledni pravnik”, da donese odluku koju će zavesti pod jučerašnjim datumom i da je danas objavi i prosledi Skupštini.
Druga je da ne predloži mandatara jer ga niko nije uverio da ima 41 potpis, a treća – da umesto Lekića predloži nekog trećeg čije ime dostavi najveći poslanički klub koji je bio na konsultacijama – njegova Demokratska partija socijalista.
Lekić je juče kazao da ne očekuje da će se Đukanović upuštati da osporava ono što su bazični principi demokratije.
Đukanović i njegov DPS ne gledaju blagonaklono prema mogućnosti učešća Demokratskog fronta u vlasti – uključujući i izvršnu.
Iako predlog da Lekić bude mandatar nisu potpisali svi poslanici koalicija pobednica od 30. avgusta, već je postignuta usmena suglasnost o podršci 41-og poslanika, poslanici bivše parlamentarne većine su juče nakon poslednjeg, osmog sastanka, saopštili da je prema Ustavu predsednik države dužan da mandat poveri Lekiću.
Pojasnili su da je takav slučaj bio i sa sadašnjim premijerom u tehničkom mandatu Dritanom Abazovićem, kojemu je Đukanović 3. marta ove godine poverio mandat bez dostavljenih potpisa. Lider GP URA je međutim prethodno bio na konsultacijama kod predsednika, kao i njegovi tadašnji potencijalni koalicioni partneri.
Niko iz sadašnje parlamentarne većine se međutim nije odazvao u petak njegovom pozivu da se razgovara o prevazilaženju krize. Oni su ga obavestili javnim saopštenjem da su u toku razgovori parlamentarne većine u vezi formiranja nove vlade.
Šta sadrži dogovor
Dogovorom koji su juče postigle stranke stare parlamentarne većine predviđeno je da buduća vlada bude uspostavljena na paritetnoj osnovi, odnosno da polovina bude iz GP URA, Civisa, SNP i manjine, a da drugu čine ostale partije koje imaju 32 poslanika u Skupštini, a da kandidat za mandatara Miodrag Lekić ima “zlatni glas”.
To znači, kako je rekao izvor Vijesti, da URA, SNP i manjine imaju 10 resora, Demokratski front četiri, a Demokrate šest. Odlučujući glas na sjednicama Vlade imao bi premijer.
O resorima koji su stvar koalicionog sporazuma će, kako je kazao, razgovarati narednih dana kada Lekić dobije mandat.
Odlazeća Vlada imala je takođe 21 resor. Sem premijera, činila su je četiri potpredsednika koji su imali i resore, 18 ministara i dva ministra bez portfelja.
Mandić je istakao da će mandatar uložiti nemale napore da se dođe do koalicionog sporazuma koji će precizirati sve ono što želi da uradi parlamentarna većina:
“Da dođemo do programa koji je neophodan u ovom vremenu teškog suočavanja sa svim izazovima koji nas čekaju u narednim mesecima. Svakako, i da se dogovorimo o svemu onome što podrazumeva preuzimanje odgovornosti za svaku funkciju u Vladi”.
BONUS VIDEO „Uticaj Mila Đukanovića nikada nije prestao“
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: