Daleko od svoje domovine, oko 11.000 severnokorejskih vojnika raspoređeno je na ruskoj strani u ratu u Ukrajini. Njihova prisutnost ostaje obavijena velom tajne, jer ni Moskva ni Pjongjang zvanično ne priznaju njihovo prisustvo, piše CNN.
Prema podacima američkih, ukrajinskih i južnokorejskih obaveštajnih službi, severnokorejski vojnici već učestvuju u borbenim operacijama zajedno sa ruskim trupama u zapadnoj ruskoj regiji Kursk, u blizini ukrajinske granice. Oni su deo napada na ukrajinske položaje zajedno sa nekoliko desetina hiljada ruskih vojnika. Spekuliše se o tome kako će se severnokorejske trupe snaći u realnim borbenim uslovima, s obzirom na to da nemaju iskustva u modernom ratovanju.
Severna Koreja je već pretrpela značajne gubitke na ratištu. Prema izveštaju visokog američkog zvaničnika, stotine severnokorejskih vojnika su ubijene ili ranjene u borbama u regiji Kursk od oktobra, kada je veliki broj severnokorejskih vojnika stigao u Rusiju.
Ukrajinski izvori tvrde da je samo tokom proteklog vikenda u borbama u selima u blizini Kurska poginulo ili ranjeno najmanje 30 severnokorejskih vojnika. Ukrajinski vojnici, koji su se susreli sa njima na liniji fronta, navode da su nosili uniforme različite od ruskih i koristili „taktike stare 70 godina“ koje podsećaju na metode korišćene tokom Korejskog rata, kada su severnokorejske trupe izvodile masovne pešadijske napade.
Američki zvaničnici navode da se među žrtvama nalaze vojnici svih činova, uključujući i komandante. Ukazuju i na to da severnokorejski vojnici nemaju iskustva u stvarnim borbama, jer njihova vojska uglavnom trenira u strogo kontrolisanim uslovima.
„Ako bih morao da opišem njihove sposobnosti, rekao bih da nisu iskusni vojnici. Nikada ranije nisu učestvovali u stvarnoj borbi“, izjavio je američki zvaničnik.
Uprkos nedostatku borbenog iskustva, neki analitičari upozoravaju da severnokorejsku vojsku ne treba potcenjivati. Prema rečima penzionisanog južnokorejskog general-pukovnika Čuna In Buma, severnokorejski lider Kim Džong Un je u Rusiju poslao svoje „najbolje ljude“.
„Olujni korpus“ (Storm Corps) je naziv za 11. armijski korpus severnokorejske vojske, koji čine vojnici izabrani zbog svojih fizičkih sposobnosti, veština i lojalnosti režimu. Njihov trening se poredi sa obukom američkih „mornaričkih foki“ ili britanskog SAS-a. Neki pripadnici ove jedinice su specijalne snage, dok drugi pripadaju lakoj pešadiji i snajperističkim jedinicama.
„To su fizički spremniji, bolje obučeni i motivisaniji vojnici od prosečnih severnokorejskih trupa“, kaže general-pukovnik Čun.
Prisutnost severnokorejskih vojnika u Rusiji deo je sve dublje vojne saradnje između Kim Džong Una i Vladimira Putina. Nakon sastanaka na visokom nivou između zvaničnika Pjongjanga i Moskve, obe zemlje su produbile odnose, pri čemu je Severna Koreja pristala da pošalje vojnu podršku Rusiji.
Iako ni Moskva ni Pjongjang nisu zvanično priznali prisustvo severnokorejskih trupa, izveštaji obaveštajnih službi sugerišu da su Severna Koreja i Rusija ušle u dogovor koji je koristan za obe strane. Rusija dobija ljudstvo za borbe na ukrajinskom frontu, dok Severna Koreja dobija vojnu i ekonomsku podršku Moskve.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare