Foto: Goran Jakus / Shutterstock Editorial / Profimedia, Edina Zuko/PIXSELL

Zemljotres jačine 5,2 Rihtera zatresao je u četvrtak posle 10 sati ostrvo Krk u Hrvatskoj. Osetio se na Kvarneru, ali i širom zemlje. Tokom dana usledila su brojna, ali slabija podrhtavanja.

Te potrese, ali i druge seizmološke aktivnosti, u Dnevniku Nove TV komentarisao je seizmolog Snježan Prevolnik.

„Ovo područje u kojem se dogodio potres spada u jedno od tri seizmički najaktivnija područja u Hrvatskoj, a maksimalna procenjena magnituda za njega iznosi 6,5 po Rihteru“, rekao je Prevolnik.

Tri najaktivnija područja Hrvatske

Takođe je objasnio koja su najaktivnija područja u Hrvatskoj, prenosi Dnevnik.hr.

„U poslednje tri godine svedoci smo da se aktivnost odvija upravo na onim područjima koja su po karti potresne opasnosti izdvojena kao tri seizmički najaktivnija: šire zagrebačko područje – gde smo imali jake potrese u Zagrebu i Petrinji, potom Kvarner i hrvatsko primorje, a područje gde je seizmička aktivnost najveća je južna Dalmacija. To je područje gde se očekuje da se jači potresi češće događaju i onde je maksimalna magnituda procenjena na 7,5“, objasnio je seizmolog.

Kaže da se ne može reći da je potres u Turskoj prouzrokovao ovaj potres na Krku.

„Mi seizmolozi uvek govorimo da su potresi generalno povezani jer su njihovi uzroci isti, a to su geodinamički procesi u unutrašnjosti zemlje. Ali apsolutno ne možemo reći da je potres u Turskoj uzrokovao ovaj potres. To su prevelike udaljenosti i premale su amplitude koje je turski potres izazvao na našem području“, objasnio je Prevolnik tokom razgovora uživo u Dnevniku Nove TV.

Ključ je u kvalitetu gradnje

Odgovorio je i na pitanje o mogućnosti razornog potresa u blizini Istanbula.

PROČITAJTE JOŠ:

„Što se tiče Istanbula, nije pitanje hoće li se tamo dogoditi jak potres, nego kada. On se nalazi na rasednoj zoni na kojoj tokom poslednjeg veka beležimo izrazitu veliku seizmičku aktivnost koja migrira s istoka prema zapadu, upravo prema Istanbulu“, rekao je.

Seizmolog kaže da je gradnja ključna.

„Tu je ključan parametar i upravo karta potresne aktivnosti građevinarima daje projektne parametre prema kojima treba da projektuju zgrade. Ako su naše građevine projektovane po načelima te karte i izvedene na odgovarajući način, zaista nema bojazni da će se dogoditi ovo što se dogodilo u Turskoj“, rekao je.

„Da bi nešto bilo pouzdan prediktor potresa, mora imati nekakve naučno utemeljene pretpostavke i mora funkcionisati u velikoj većini slučajeva. U ovom trenutku seizmologija ne može da predvidi potres i pitanje je hoće li to ikada moći. Treba dati kvalitetne podloge na temelju kojih građevinari mogu osmisliti protivpotresno projektovanje i gradnju. Tada imate sigurne zgrade i u tom vam je slučaju svejedno kad će se potres dogoditi“, zaključio je on.

BONUS VIDEO: Snimak koji dokazuje da su čuda moguća: Žena spasena iz ruševina u Turskoj nakon 222 sata

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar