U Drvar je iz Italije uvezeno 14 tona tekstilnog otpada koji je legalno uvezen jer je firma imala potrebne dozvole, ali nelegalno deponovan u Bosni i Hercegovini, rekao je glavni ekološko-urbanistički inspektor Federalne uprave za inspekcijske poslove Ejub Salkić.
Salkić je za N1 dodao kako je analizom utvrđeno da nije reč o opasnom ili medicinskom otpadu.
O tome da je reč o opasnom otpadu iz Italije prethodno je izvestila ista televizija, odakle je i portal Nova.rs preuzeo tekst.
„Otpad nije završio tamo je gde je trebao, u odobrenju za upravljanje otpadom navodi se Industrijska zona Pasijak, ali zbog problema taj otpad nije tu završio i on je za nas nelegalan. Depovan je gde nije trebao u više opština i kantona. Izašli smo na teren, sačinili zapisnike i uzeli uzorke materijala. Deponovan je u Drvaru, Bosanskom Grahovu, na dva lokaliteta u Bihaću, a pet kamiona je otišlo u Kiseljak i Busovaču“, rekao je Salkić u Danu uživo.
Istakao je kako su uzorci pokazali da je reč o kategorisanom tekstilnom otpadu i da nije reč o medicinskom niti opasnom materijalu. Prema njihovim podacima, došao je iz fabrike tekstila s područja severne Italije.
Pokrenute su aktivnosti da Italija i firme koje su ga prevezle preuzmu nazad taj otpad, a Tužilaštvo je pokrenulo postupak. Prema Salkićevim rečima, ukoliko se Tužilaštvo izjasni da nema osnova za rad na tom slučaju, firma koja je uvezla otpad biće prekršajno kažnjena.
„Naređeno im je da u roku od 30 dana prikupe sav otpad i zbrinu na jednom lokalitetu, ako ne mogu neka im pomogu izvoznici i italijanska vlada. Ako ne onda ćemo o trošku investitora zbrinuti otpad“, rekao je Salkić.
Trenutno otpad na svim lokacijama čuva policija i on je ograđen. Dodao je kako otpad jeste iz regije u kojoj je bilo najviše koronavirusa, ali da on nema veze s tim te da je kategorisan u skladu sa zakonom.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar