Foto: N1

Portal Nova.rs objavio je netačnu vest da se otpad iz italijanskih kovid bolnica odlaže u BiH. Zapravo je reč o kategorisanom tekstilnom otpadu a ne o medicinskom niti opasnom materijalu.

Naime, portal Radio-Televizija Republike Srpske je 1. jula pisao o tri šlepera koji su istovarili otpad iz Italije u Bosanskom Grahovu. Nezavisne novine su sledećeg dana također izvestile o otpadu u Bosanskom Grahovu, te prenele izjavu načelnika te opšine, koji je rekao da se radi o tekstilnom otpadu.

Milorad Gligić, načelnik opštine Bosansko Grahovo kaže da su meštani u strahu jer otpad, uglavnom tekstil, strahovito smrdi, a kako ističe među otpadom se mogu videti i zaštitne maske.

„Hitno zahtevam da se otpad izmesti iz Bosanskog Grahova. U pitanju je tekstilni otpad, zbog čega postoji sumnja da se u otpadu nalaze i zaštitne maske“, rekao je Gligić.

Iz članka u Nezavisnim nije jasno da je načelnik Gligić rekao da se u otpadu zaista nalaze zaštitne maske, ili tek sumnja u to, budući da se radi o tekstilnom otpadu.

Kompanija koja je uvezla italijansko smeće „Krom reciklaža“ registrovana je na adresi opštine Drvar. Mnogo je neregularnosti, još više pitanja, ali dominira jedno: da li je smećarska mafija pronašla novu deponiju – Bosnu i Hercegovinu?

Nova.rs prenela je informacije sa portala N1, u kojima se navodi da je u staroj industrijskoj zoni, pomenuta firma uvezla hiljade tona smeća, nepropisno odloženog. Navodno za reciklažu, u mestu u kom nema pogona za istu.

Slučaj su otkrile komšije Grahovljaci, a italijansko smeće ubrzo je potreslo sve nivoe vlasti, od Drvara, preko Livna, do Sarajeva.

Živana Sabljić je među glasnijim Drvarčanima. Ogorčena je na sve, a sumnja da računicu u aferi ima “smećarski lobi”. Za ministre, kantonalnog Hikmeta Hodžića, ali i federalnu Editu Đapo ima pitanja.

„Da li su vam ovo pogoni oni isti na koji vi staviste svoj pečat i svoj prst? Sram vas bilo. Ja iskreno Editi Đapo ne verujem ni jednu reč. Još uvek su na svojim mestima, još uvek rade svoj posao. Ovu zemlju da su deca na malom odmoru pravila, bolje bi je napravila. Da je ovolika količina novca došla, ja bih digla svoj glas. A ne smeća“, poručuje Sabljićeva, aktivistkinja iz Drvara.

I to smeća uvezenog u jeku pandemije iz najpogođenijeg dela Italije, Padove. Podgrejava strahove meštana da otpad dolazi iz kovid bolnica.

Dozvolu za upravljanje otpadom rešenje je potpisao kantonalni ministar Hikmet Hodžić. U izdatom dokumentu stoji da se „Krom reciklaži“ odobrava uvoz blizu 8.000 tona smeća godišnje, a navode se i pogoni u mestu Pasjak, gde navodno postoji mogućnost reciklaže.

Tragom medijskih napisa o “otpadu iz kovid bolnica”, raskrinkavanje.ba poslao je upit Federalnoj upravi za inspekcijske poslove. FUIP su upitali da li je vršena inspekcija uvezenog otpada u Drvaru, te ako jeste, o kakvoj vrsti otpada se radi. Iz Uprave su Raskrinkavanju odgovorili da je izvršeno sedam inspekcijskih nadzora u julu, te da je utvrđeno da uvoznik otpada ima dozvolu za uvoz, ali i da otpad nije uskladišten na prihvatljiv način.

Iako se, prema dokumentaciji koja prati robu (tranzit kroz Italiju, Sloveniju i Hrvatsku), radi o neopasnom otpadu iz proizvodnje tekstila, na licu mesta su uzeti uzorci tekstilnog otpada iz Drvara i Bosanskog Grahova i dati su na analizu.

Analizu je izvršila ovlašćena laboratorija, a u zaključku za sve uzorke je konstatovano sledeće: “…dostavljeni ispitani uzorci su neopasni otpad tekstila ključnog broja prema katalogu otpada 191208 po Baselskoj konvenciji B3030 (Pravilnik o katalogu otpada izdatog od strane Federalnog ministarstva okoliša i turizma).“

Italijanski otpad i dalje je nepropisno odložen u tri kantona, u pet opština: Grahovo, Bihać, Kiseljek, Busovača, a najviše ga je u Drvaru. Bojazan stanovnika da se radi o COVID otpadu sa sjevera Italije, ranije je podijelila i načelnica.

„I ja kao stanovnik Drvara imam istu bojazan. Dakle, u doba pandemije je uvezen tekstilni materijal sa područja Italije“, navela je ranije Dušica Runić, načelnica Drvara.

No, nalazi Federalne inspekcije pokazuju drugačije. Uvezen je bezopasan tekstil, a ne krvavi čaršafi, maske, boce za infuziju, ili drugi bolnički materijal. Na osnovu analiziranih uzoraka, u inspekciji kažu da građani nemaju razloga za strah.

„Svi uzorci su pokazali da se radi o tekstilnom otpadu koji je kategorisan u skladu sa zakonom“, istakao je Ejub Salkić, glavni ekološko urbanistički inspektor FUIP-a.

Na pitanje da li to znači da nema medicinskog i opasnog otpada, rekao je: „Ne, nikako“.

Ipak, inspektor Salkić je za N1 rekao da je otpad i dalje nelegalan što se tiče Federalne uprave, iako to nema veze sa “kovid bolnicama”.

„Otpad nije zvaršio tamo je gde je trebao, u odobrenju za upravljanje otpadom navodi se Industrijska zona Pasijak, ali zbog problema taj otpad nije tu završio i on je za nas nelegalan. Depovan je gde nije trebao u više opšina i kantona. Izašli smo na teren, sačinili zapisnike i uzeli uzorke materijala. Deponovan je u Drvaru, Bosanskom Grahovu, na dva lokaliteta u Bihaću, a pet kamiona je otišlu u Kiseljak i Busovaču“, rekao je Salkić u Danu uživo.

Istakao je kako su uzorci pokazali da je reč o kategorisanom tekstilnom otpadu i da nije reč o medicinskom niti opasnom materijalu. Prema njihovim podacima, došao je iz fabrike tekstila s područja severne Italije.

Nova.rs izvinjava se čitaocima zbog objavljivanja netačnih informacija, budući da je inspekcijskim uvidom utvrđeno kako neregularno uskladišteni uvezeni otpad iz Italije ne potiče iz “kovid bolnica”