Bilbord protiv rudnika litijuma u Nevadi Foto: Xinhua / Eyevine / Profimedia

SAD su odobrile izgradnju ogromnog novog rudnika litijuma u ​​Nevadi i proširile poreske olakšice pojedinim rudarskim kompanijama kao deo svoje strategije za suzbijanje kineske dominacije nad lancima snabdevanja kritičnim mineralima. Ova dozvola stiže pošto je projekat bio šest godina na proveri je su ekološka udruženja saopštila da ugrožava Tiemov cvet heljde. Procena je da u jugozapadnom Arkanzasu postoje rezerve litijuma, dovoljno da se devet puta zadovolji svetska tražnja za litijumom za automobilske baterije procenjena za 2030. godinu.

Australijski proizvođač Ioner je, kako prenosi Fajnenšl tajms, u četvrtak saopštio da je dobio federalnu dozvolu za rudnik litijuma i bora Riolit Ridž, projekat koji bi mogao da proizvede dovoljno litijuma za pogon oko 370.000 električnih vozila godišnje. Srebrno-beli metal je glavni sastojak u proizvodnji punjivih baterija i ključan je za budućnost industrije električnih automobila.

Otvaranje rudnika 2028. godine

Dozvola za rad Rilolitu Ridžu je prvo odobrenje za rudnik litijuma koji je izdala administracija Džoa Bajdena, koja je ponudila Ioneru zajam od 700 miliona dolara za pomoć u izgradnji projekta koji bi 2028, kada se završi četvorostruko povećao proizvodnju litijuma u ​​SAD. Od 2002. godine otvorena su samo tri američka rudnika za kritične minerale, od kojih se nijedan ne nalazi na javnom zemljištu. Akcije Ioneera su porasle za 15 odsto na berzi u Njujorku nakon što je objavljeno da je odobreno otvaranje rudnika.

Zapadne kompanije imaju vrlo oštru konkurenciju u kineskim kada je u pitanju proizvodnja i prerada kritičnih minerala zbog viših troškova, strožije zakonske regulative i kašnjenja zbog pojedinih pravnih problema.

Foto:PETER MENZEL / Sciencephoto / Profimedia

Rudarenje i prerada litijuma ima veliki uticaj na životnu sredinu jer koristi ogromne količine vode i energije, kao i toksične hemikalije kao što je sumporna kiselina.

Tiemov cvet heljde

Ionerov projekat naišao je na veliko protivljenje udruženja za zaštitu prirode, koja su upozoravala da bi mogao dovesti do izumiranja ugrožene vrste cveća. Američka regulatorna tela nadležna za izdavanje dozvola saopštila su da su radili sa kompanijom na izmenu projekta i razvoju plana zaštite za Tiemov cvet heljde, što je omogućilo da se posle šestogodišnje provere, nastavi projekat otvaranja rudnika.

Tiemov cvet heljde Foto: Robyn Beck / AFP / Profimedia

Bernard Rou, generalni direktor kompanije Ioner, rekao je da će njihov rudnik u Nevadi pomoći da se prekine oslanjanje američkih kupaca na kineske kompanije, koje kontrolišu više od dve trećine globalnih kapaciteta za preradu litijuma.

„Imamo jedno od najvećih nalazišta litijuma i bora na svetu . . . U osnovi je rudnik spreman za izgradnju“, rekao je on.

Devet puta veće rezerve od svetskih potreba

Fajnenšl Tajms ističe da je u pokušaju da pokrene izgradnju rudnika i prerade Vašington u četvrtak objavio nove smernice koje omogućavaju proizvođačima da traže poreske olakšice na troškove rudarenja i vađenja kritičnih minerala.

Sjedinjenim Američkim Državama, kako navode, ne nedostaje litijuma. Ove nedelje Američki geološki zavod saopštio je da je pronašao između pet i 19 miliona tona rezervi litijuma koje se nalaze ispod jugozapadnog Arkanzasa. To je, prema procenama stručnjaka, potencijalno dovoljno da se devet puta zadovolji projektovana svetska potražnja za litijumom za automobilske baterije procenjena za 2030. godinu.

Ipak, većina svetskog litijuma se kopa u Australiji ili se vadi iz velikih slanih jezera u Južnoj Americi, a zatim se prerađuje u Kini.

Analitičari naglašavaju da su odobrenje rudnika i poreske olakšice važni koraci u naporima Vašingtona da podstakne stvaranje domaće rudarnje i preradu litijuma za snabdevanje sektora električnih vozila.

„Izvlačenje litijuma iz rudnika u Sjedinjenim Državama ili slanih rastvora bogatih solju važno je za jačanje bezbednosti američkog lanca snabdevanja i osiguravanje da se domaća industrija električnih vozila ne oslanja na Kinu”, istakao je Džejms Vest, analitičar investicione banke Everkor ISI.

U SAD samo jedan rudnik litijuma

U Sjedinjenim Državama, kako prenosi ovaj ugledni ekonomski list, radi samo jedan rudnik litijuma, Albemarlov rudnik Silver Peak u Nevadi. Tamo se proizvodi oko 5.000 tona litijuma godišnje. Priprema se lokacija za još jedan rudnik i fabriku za preradu – Nevada’s Taker Pas, koju vodi kompanija Lithium Americas iz Vankuvera u Kanadi, a koja sarađuje sa Dženeral Motorsom. Rad im je odobrila administracija Donalda Trampa u januaru 2021, a Bajdenova je najavila federalni zajam od 2,3 milijarde dolara za pomoć u razvoju rudnika.

Napušteni rudnik u Nevadi Foto: Robyn Beck / AFP / Profimedia

Takođe Ioneer će se suočiti sa konkurencijom nekoliko proizvođača litijuma, koji imaju planove da u Americi otvara rudnike i postrojenja za preradu u želji da da iskoriste podsticaje koje nudi država. Proizvođači nafte EkonMobil i Occidental su neke od kompanija koje već sprovode pilot projekte u vezi sa litijumom u ​​Arkanzasu i Kaliforniji.

Ioneer procenjuje da će njihov projekat u Nevadi koštati više od 1,2 milijarde dolara. Kompanija je 2021. potpisala ugovor o finansiranju sa južnoafričkom kompanijom Sibanie-Stilvater da joj proda polovinu projekta u Nevadi za 490 miliona dolara, pod uslovom da dobije odobrenje. Takođe ima ugovore o snabdevanju litijumom proizvođača automobila Ford i zajedničkog preduzeća Tojote i Panasonika.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare