Foto: N1/Privatna arhiva

Protesti zbog inflacije i poskupljenja osnovnih životnih namirnica danima bukte na ulicama širom Bosne i Hercegovine. Građani od vlasti zahtevaju suspenziju akciza za gorivo i uvođenje nulte poreske stope na osnovne prehrambene proizvode, kao i uvođenje hitnih mera protiv inflacije. Koliko se život u BiH promenio u samo nekoliko meseci za "Novu" svedoče građani koji su svoje nezadovoljstvo morali da iskažu na ulicama.

Dejan Mumalo, iz Trebinja, kaže nam da su zbog povećanja vrednosti akciza cene svega skočile za oko 70 odsto.

Pročitajte još:

„Plate ne mogu da pokriju ni osnovne troškove, uzmite da je samo litar ulja šest marki (360 dinara), litar benzina 3.5 marke (210 dinara). Ako nemate domaće masti u minusu ste, ako živite podalje od grada i zavisite od automobila duplo ste u minusu, a ako se grejete na struju, nema vas nigde. Inflacija me je primorala da radim dva posla radim da bih nekako skrpio kraj sa krajem“, kaže nam Mumalo.

On ističe da će izaći na proteste, jer „vlada ne želi da ukine akcize i olakša život svojim građanima“.

Osnovne namernice značajno skuplje u odnosu na Srbiju

Ukoliko se trenutne cene egzistencijalnih proizvoda u BiH uporede sa onima iz Srbije, uočljivo je da je život u Dederaciji dosta skuplji. Naime, u BiH najjeftinije jestivo ulje košta čak 5.29 marki (318 dinara), dok ga u srpskim marketima možete naći po ceni od 200 dinara. Takođe, skuplje je i brašno koje košta 1.60 marki (96 dinara) – za 30 više nego u Srbiji. Značajna razlika u ceni je između cene koštanja testenina i pirinča.

Foto: N1

Građani zahtevaju i linearno povećanje plata, minimalno za iznos godišnje inflacije, svima kojima je plata dva i po puta niža od prosečne neto zarade, kao i linearno povećanje penzija i invalidnina za iznos godišnje inflacije. Parlament entiteta Federacije BiH je povećao najniže penzije za 10 evra, zbog poskupljenja životnih namirnica.

Istovremeno, zastupnički dom Parlamenta BiH je krajem juna usvojio budžet u okviru kojeg je plata parlamentarcima i ministrima povećana za oko 250 evra. Naš sagovornik Nermin Topovčić, kaže da je to dokaz bahatosti, koji narod „tera na ulicu“.

„Protesti širom Bosne i Hercegovine se održavaju zbog ogromne inflacije, povećanja cene usluga, namirnica, goriva i ostalih potrepština, dok sa druge strane plate većinom ostaju iste i građani širom Bosne i Hercegovine to itekako osete kada odu do obližnjeg marketa. A sve to istovremeno dok političari sebi povećavaju plate za 500 marki (255 evra) i više što smatram jednim vidom bahatosti“, kazao je Topovčić.

Sa druge strane, ima i onih poput Marka Papića iz Neuma koji ističe da posledice inflacije ne oseća, zbog čega neće izaći na ulicu.

„Kako živim u turističkom biseru BiH inflaciju osećam jako malo, skoro pa nikako. Nekako turistička mesta uvek zarade koji dinar više preko leta, pa im je u globalu lakše u životu. Plate su po mom mišljenju dovoljne da pokriju troškove, barem u mom gradu. Ali kad se podmire svi troškovi, za uživanje ostaje jako malo i to je baš žalosno“, kaže Papić.

Neum
Neum; Foto: Nino Marcutti / Alamy / Alamy / Profimedia

Da protesti ništa neće rešiti smatra i Arslan Arnautović koji kaže da se čovek može osloniti samo na sebe.

„Smatram da rad i snalaženje spašavaju čoveka, tako da nisam izlazio na ulicu, čekaću izbore da pravim promene. Do tad sam ipak posvećen poslu, pa šta bude. Ali zabrinut sam zbog većine stanovništva, jer u ovim vremenima je teško rasporediti troškove, tako da nadam se da će porasti standard, jer svaka kriza jednom završi“, zaključuje Arnautović.

BONUS VIDEO: Opsada Sarajeva – 44 meseca bola i patnje

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram