Nakon izveštaja o eksplozijama i aktiviranju sirene za vazdušni napad u Kerču na Krimu, zvaničnici anektiranog polustrva koje je nametnula Rusija saopštili su da su oborena dva drona. Ipak, rusko ministarstvo odbrane objavilo je potpuno drugačiju verziju. Oni tvrde da je Kijev (ponovo) pokušao da gađa most protivvazdušnom raketom S-200, a ne bespilotnim letelicama.
„Ukrajinski projektil je blagovremeno otkriven i presretnut u vazduhu od strane ruskih sistema PVO“, saopštilo je Ministarstvo odbrane u Telegramu.
Dalje se navodi da nije bilo štete ili žrtava, ali to ostaje da se vidi, obzirom da je do sada u sličnim slučajevima i napadima na ključne mete Rusija negirala i štetu i žrtve čak i ona kada ih je bilo, kao u slučaju krstarice „Moskva“.
Verzija današnjeg događaja iz ugla Krimske administracije, odnosno ruskih zvaničnika na Krimu koje je Kremlj imenovao nakon aneksije poluostrva 2014. godine, je da su dim koji koji izlazi sa mosta napravile spasilačke službe.
Meštani koji su bili u blizini plaže rekli su da su videli da je „nešto udarilo u most“, iako ruski zvaničnici tvrde da je protivvazdušna odbrana zaustavila dronove. Takođe, saobraćaj je bio obustavljen u oba smera.
Prethodno, jutros Rusija je jutros tvrdila da je Kijev tokom noći poslao 20 dronova u napad na Krim, ali da ih je ruska PVO sve uništila.
Istovremeno sa današnjim pokušajem napada, gotovo svakodnevno stižu vesti o pokušajima napada dronom na ciljeve u Rusiji, pa čak i u samoj Moskvi.
Krimski most, koji se još naziva i Kerčki most, dugačak je 19 kilometara i proteže se kroz Kerčki moreuz i povezuje Krim i Rusiju. Izgrađen je nakon što je Rusija anektirala Krim 2014. godine.
Krimski most često je bio meta ukrajinskih snaga. U oktobru 2022. godine oko šest sati ujutru, jaka eksplozija izazvala je urušavanje delova drumskog mosta. Međutim, Moskva je u februaru objavila da je drumski most ponovo pušten za saobraćaj,k dok je železnički most je u potpunosti ponovo otvoren u maju.
Na snimcima na društvenim mrežama mogao je da se vidi plamen koji se diže iz dva vagona voza i kamion koji se u tom trenutku nalazio na mostu, a eksplozija se, prema rečima očevidaca, mogla čuti kilometrima okolo.
Kako se čini, uzrok požara je velika eksplozija, ali nije poznato šta ju je izazvalo.
Rusi tvrde kako se na mostu zapalio rezervoar za gorivo.
„Prema preliminarnim informacijama, gori rezervoar za gorivo. Plovni lukovi nisu oštećeni. Prerano je govoriti o uzrocima i posledicama. Radovi na gašenju požara su u toku“, napisao je savetnik šefa uprave krimske oblasti Oleg Krjučkov na kanalu Telegram.
Zvaničnik ukrajinske vlade, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je za Vašington Post da su iza napada na Kerčki most na Krimu stajale ukrajinske specijalne službe.
Portal ‘Ukrainska Pravda‘ prva je izvestila o navodnoj ulozi ukrajinske vlade u eksploziji te citirala anonimnog zvaničnika koji je rekao da je u eksploziju na mostu umešana ukrajinska obaveštajna služba SBU.
I ruski predsednik Vladimir Putin je naglasio kako iza sporne eksplozije stoji kijevski režim. Takođe je ukrajinske vlasti optužio i da su pokušale da dignu u vazduh jednu od deonica gasovoda Turski tok.
Putin je otvorio Kerčki most 2018. godine nakon što je Rusija anektirala Krim 2014. godine, kojim je ranije upravljala Ukrajina, što je dovelo do sankcija i pogoršanja odnosa sa Zapadom. Most je strateški važan za rusku vojsku kao ruta za snabdevanje gorivom, municijom i drugim oružjem, pa bi njegovo stavljanje van funkcije lako moglo da dovede do preokreta na frontu.
Već u decembru 2022. godine, Rusi su krenuli masovno da napuštaju Krim, jer su strahovali da će Krečki most ponovo biti meta napada.
BONUS VIDEO Posledica eksplozije na Krimskom mostu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare