Mejl on Sandej otkriva ključne dokaze da zloglasna fotografija princa Endrua sa njegovom navodnom seksualnom žrtvom nije lažna – što poništava tvrdnje vojvode od Jorka i njegovih pristalica da bi fotografija mogla biti lažna.
Fotografija Endrua koji grli 17-godišnju Virdžiniju Roberts oko struka ga je pratila otkako ju je prvi put objavio Mejl on Sandej pre 12 godina i na kraju je dovela do njegovog pada.
Od tada, 62-godišnji princ sugeriše da bi fotografija mogla biti izmenjena digitalnim prevarama, dok je njegova bivša prijateljica, madam američkog pedofila i milijardera Džefrija Epstajna, Gislejn Maksvel, prošle nedelje tvrdila da je reč o prevari, prenosi Dejli mejl.
Ali Mejl on Sandej ističu da mogu da dokažu da je slika oko koje se vodi polemika obična štampana fotografija napravljena u jednosatnoj foto-laboratoriji koju bi bilo praktično nemoguće lažirati.
Proof Prince Andrew photo is not a fake:
— Jarkko Olin (@stokerocknroll) January 28, 2023
Definitive evidence that image of royal with his alleged teenage sex victim is undoubtedly real - after Duke and allies spent years trying to discredit it. https://t.co/VE966jOPNj
Ovi dokazi potkopavaju vojvodovu dramatičnu nameru da poništi nagodbu od više miliona funti koju je sklopio sa gospođicom Roberts i „očisti svoje ime i reputaciju“.
Mejl on Sandej su prvi put objavile fotografiju na kojoj se vidi Endru, tada 41, kako se smeje sa rukom oko gospođice Roberts u kući Gislejn Maksvel u Belgravii u Londonu, 27. februara 2011. godine.
Sliku, koja prikazuje Maksvel u pozadini, snimio je skoro deceniju ranije pedofil Džefri Epstajn koristeći kameru gospođice Roberts.
U poražavajućem pravnom svedočenju, gospođica Roberts, koja sada ima 39 godina i koristi svoje venčano prezime Đufre, tvrdila je da je slika snimljena one noći kada je imala seks sa Endruom po Epstajnovom i Maksvelinom nalogu, nakon što je par plesao u noćnom klubu u Londonu.
Endru je više puta i energično negirao optužbe i tokom intervjua za BBC Nevsnight 2019. pokušao je da dovede u sumnju autentičnost fotografije.
„Niko ne može da dokaže da li je ta fotografija lažirana ili ne, ali se ne sećam da je ta fotografija ikada snimljena“, rekao je on.
Prošle nedelje, u televizijskom zatvorskom intervjuu Maksvel – koji služi 20-godišnju kaznu zbog trgovine ljudima – izjavila je: „To je lažna fotografija. Ne verujem da je to stvarno ni na trenutak, u stvari, sigurna sam da nije. Nikada nije postojao original i dalje nema fotografije“.
Roberts je prvi put pokazala sliku, snimljenu žutom Kodak kamerom, novinarki Šeron Čerčer i fotografu Majklu Tomasu u svom skromnom bungalovu na centralnoj obali Australije u februaru 2011. godine.
Gospođa Čerčer je istraživala misteriozni građanski nalog koji je 2009. godine podnela sudu u Floridi žena koja je identifikovana samo kao „Džejn Dou 102“ koja je tvrdila da su je seksualno eksploatisali prijatelji finansijera Epstajna „uključujući i članove kraljevske porodice“.
Nakon što je pažljivo složila niz tragova, gospođa Čerčer je otkrila da je nalog podnela žena po imenu Virdžinija Roberts i da se ona preselila u Australiju. Slika na kojoj je bio princ Endrju čuvana je u beloj koverti koja je bila stavljena u policu za knjige.
Shvatajući njen ogroman značaj, novinari su se sreli sa gospođicom Roberts sledećeg dana u hotelu Crovne Plaza u obližnjem gradu Terigal gde je dozvolila gospodinu Tomasu da fotografiše original – standardna praksa za novinske fotografe koji rukuju osetljivim slikama.
„Ona mi je dala fotografiju i ja sam je stavio na sto u hotelskoj sobi i fotografisao“, rekao je sinoć za Ministarstvo sigurnosti gospodin Tomas, fotograf sa 37 godina iskustva.
„Mislim da sam snimio više od 30 kadrova, što je previše za kopiranje jedne fotografije, ali nisam želeo da je izbacim iz fokusa ili da pogrešim jer sam znao koliko je to važno.“
Nije sumnjao da je fotografija originalna.
„Držao sam originalnu fotografiju u ruci. Bio je to normalan otisak 6k4 inča koji biste dobili od bilo kog programera u to vreme.
„Izgledalo je kao da ima deset godina. Nije bila oštra jer je razvijena 2001. godine. Smešno je da Gislejn Maksvel izađe i kaže da je lažna. Držao sam fotografiju. Bila je to normalna fotografija. Bio je to fizički otisak. Postoji. Video sam i to sam fotografisao i to je ono što vidite sada“.
Od tada, skup duplikata se nalazi na čvrstom disku u kancelariji Tomasovog doma u blizini Kvinstauna na Novom Zelandu. Ali prošlog ponedeljka, dok se vozio kući iz prodavnice, bio je besan kada je čuo izveštaj na radiju u kome je Maksvel insistira da je fotografija lažna.
„Mislio sam: „Evo nas ponovo“. Kada kažu da je lažno, kažu da sam ja umešan. Oni u suštini optužuju nekoga da je lažirao i da sam ja bio učesnik u tome. Nije lažno – i nikada nije bilo“.
Odlučan da jednom zauvek ubije teoriju zavere, gospodin Tomas je pregledao svoje slike od pre više od decenije i, na svoje iznenađenje, shvatio da je, osim što je napravio 36 odvojenih snimaka prednje strane fotografije gospođe Roberts, takođe okrenuo sliku i snimio tri fotografije reversa. Te slike – ekskluzivno objavljene danas prvi put – otkrivaju pečat koji sadrži ključne nove informacije. Pečat glasi: „000 #15 13. mart 01 Valgreens jednočasovna fotografija“.
Stručnjaci kažu da ovo dokazuje da je originalna fotografija napravljena u Valgreensu za jedan sat 13. marta 2001. godine. Najverovatnije je reč o prodavnici Valgreens u Vest Palm Biču.
Velika prodavnica na bulevaru Rojal Palm Bič otvorena je 1988. i nalazi se na manje od dva minuta vožnje od kuće gospođice Roberts u to vreme u Bent Ouku, naselju gde je živela sa svojim tadašnjim dečkom Tonijem Figerom.
Džoel VanHemel, fotografski stručnjak i svedok sa Floride, kome je prošle nedelje pokazana poleđina otiska, nedvosmisleno je rekao da je originalan.
„Definitivno je proizveden u Valgreens-u, sigurno, verovatno koristeći Noritsu ili Fuji mašinu. Broj 000 bi bio broj narudžbine, verovatno zato što je to bila njihova prva narudžbina tog dana. A broj 15 je negativan broj – to je bila 15. slika u filmskoj roli“.
Gospodin VanHemel, koji se bavi razvojem fotografije od 1986. godine, dodao je: „Onda imate datum – 13. mart 2001 – i kaže da je to bila Valgreens fotografija za jedan sat. Na Kodak papiru je poput standardne štampe koju biste dobili od bilo kog Valgreensa“.
Veteran programer fotografija koji radi u drugoj štampariji u Vest Palm Biču rekao je da misli da je originalni otisak gospođice Roberts na papiru Kodak RA-4, koji je Valgreens koristio otprilike u to vreme.
Ono što je najvažnije, datum prikazan na slici savršeno se uklapa sa poznatom vremenskom linijom kretanja gospođice Roberts.
Dnevnici letova koje je Dejli mejl dobio 2019. pokazuju da je gospođica Roberts stigla u London 9. marta 2001. i otišla u SAD dva dana kasnije. Veruje se da je fotografija Endrua i gospođice Roberts snimljena 10. marta.
Ispitana pod zakletvom, gospođica Roberts je rekla da, iako ne može da se seti tačno gde je razvila fotografiju, verovala je da je to bilo „kada sam se vratila u Ameriku“.
Vrhunski forenzički stručnjak za snimanje slika kojeg su ove novine konsultovale prošle nedelje rekao je da veruje da dokazi pokazuju da je malo verovatno da je slika lažna.
„Originalna slika je verovatno originalna“, rekao je on. „Zrnatost filma je vidljiva tako da će originalna fotografija najverovatnije biti snimljena filmskom kamerom i odštampana na fotografskom papiru, a ne kao digitalna slika.“
A poznati američki digitalni forenzičar Brajan Nojmaster, koji je svedočio tokom prošlogodišnjeg suđenja za klevetu Džoniju Depu i Amber Herd, rekao je da nije mogao da pronađe dokaze o falsifikovanju iz njegove preliminarne procene jednog od Tomasovih duplikata.
„Sa više od 42 godine profesionalnog iskustva u filmskoj, video i digitalnoj fotografiji, i nakon što sam radio na više od 1.000 pravnih slučajeva, moje prvo mišljenje je da dotična fotografija nije lažirana“, rekao je on.
BONUS VIDEO: Hari i Megan: Ko je oterao Sasekse sa kraljevskog dvora? – gosti Duška Jovanović i Ivan Radojčić