Foto: Samir BOL / AFP / Profimedia

Snimak predsednika Južnog Sudana Salve Kira koji očigledno urinira po sebi na zvaničnom događaju izazvao je onlajn debatu širom Afrike o njegovoj sposobnosti da vodi zemlju i etici deljenja snimka incidenta na društvenim mrežama.

Dok je stajao uz nacionalnu himnu, otvarajući novi put prošle nedelje, Kir (71) u početku je izgledao kao da nije bio svestan šta se dešava. Nakon što se kod njegovih nogu stvorila bara, neko iz njegove pratnje je primetio i filmska ekipa koja je uživo prenosila događaj naglo je usmerila kameru dalje od ceremonije.

Foto: Samir BOL / AFP / Profimedia

Ljudi, uključujući političare i advokate iz Ugande, Nigerije i Kenije, odmah su izašli na društvene mreže kako bi raspravljali o incidentu. Postojala je zabrinutost zbog Kirove duge vladavine: on je na vlasti od proglašenja nezavisnosti 2011. godine, a Južni Sudan od tada nije održao izbore. Zemlja bi sada trebalo da izađe na izbore 2024. godine.

Mnogi su rekli da je incident pokazao da Kir nije dovoljno dobro da vlada nacijom koja se suočava sa intenzivnim izazovima – akutnim nivoima gladi, sukoba i klimatskih šokova. Drugi su kritikovali deljenje snimka na društvenim mrežama, žaleći se da je to bilo nepoštovanje prema čoveku njegovih godina.

„Neki od nas su bili toliko zabrinuti za zdravlje predsednika Kira, umesto toga neki ljudi su nas nazivali neprijateljima mira i države“, tvitovao je Vani Majkl, aktivista građanskog društva u Južnom Sudanu, koji je optužio Kirove lojaliste da su ga izneverili tako što ga nisu ohrabrili da napusti funkciju.

Rekao je da neće deliti video, uprkos njegovim kritikama vladajućeg Sudanskog narodnog oslobodilačkog pokreta (SPLM).

„Možete da se rugate našem novinaru kako želite, možete nas nazivati pogrdnim imenima. Ali, kao ljudska bića, Salva Kir je starešina i mi ga poštujemo. Nećemo se rugati njegovom zdravlju čak i ako se ne slažemo sa njegovom vladom.“

Drugi korisnik je uzvratio: „Da li ste bili empatični prema ljudima koje je on zatvorio, mučio i ubio?“

Bongomin Acelam Taban Abvoc, politički analitičar, napisao je na Tviteru: „On nikada nije imao simpatija prema nama i bio je veoma brutalan prema naciji“.

Kirovo predsedništvo donelo je godine borbe sa otcepljenom frakcijom SPLM na čelu sa Kirovim rivalom, Riekom Mačarom. Stotine hiljada je poginulo, a zemlja je pretrpela seksualno nasilje, represiju političke opozicije i korupciju.

PROČITAJTE JOŠ:

Poslanik Ugande Daudi Kabanda napisao je na Tviteru: „Ovo bih mogao da budem ja u budućnosti – kako biste se osećali da me kritikuju kao što to činite starešini Salvi Kiru?“

Nigerijski senator Šehu Sani rekao je: „Ovo može biti urinarna bolest ili ekstremni čin patriotizma; odbijanje da se ode u toalet dok svira himna”.

Postojala je zabrinutost kako će Kirove pristalice reagovati. Nezavisni novinski sajt Sudans Post citirao je anonimnog službenika državne televizije koji je rekao da je policija tragala za novinarom koji je snimio incident.

Internetom su se takođe proširile glasine da su novinari prisutni na događaju uhapšeni, ali ih je demantovala Unija novinara Južnog Sudana (UJOSS).

Tvrdnje da je kamerman izvršio samoubistvo, koje su širile Kirove pristalice i protivnici, izgledala je kao lažna.

BONUS VIDEO: Zelenski u Kongresu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare