Snage bezbednosti Mjanmara pucale su na demonstrante, dok se vojnici raspoređuju u Jangonu, a to izaziva bojazan od suzbijanja protesta protiv nedavnog vojnog puča u toj zemlji. Vojska Mjanmara, koja je 1. februara preuzela vlast, smenila vladu i civilnu liderku Aung San Su Ći, uvela je policijski čas u nekoliko gradova, i zabranila okupljanja više od pet osoba.
Raspoređivanje vojske dešava se u Jangonu, ali i u drugim gradovima. Ambasada SAD u Mjanmaru navela je na Tviteru da je uočeno kretanje vojske po zemlji i pozvala svoje državljane da se sklone.
Internet connections in Myanmar have been cut off again since around 1am Monday amid fears of a crackdown on recent protests. The move comes as armored personnel carriers and other military vehicles have been seen in various locations around Yangon.
#WhatsHappeningInMyanmar pic.twitter.com/mVwC5uWe8M
— Myanmar Now (@Myanmar_Now_Eng) February 14, 2021
Na protestu na severu zemlje nekoliko osoba je ranjeno pošto je policija pucala na demonstrante, preneli su lokalni mediji i dodali da je policija koristila i suzavac da rastera skup.
Prema njihovim navodima, pet novinara je uhapšeno.
UN pressures Myanmar's military to restore civilian rule as anti-coup protests rage nationwide https://t.co/3i6mXU8JUm pic.twitter.com/pIA2bN3ESb
— Al Jazeera English (@AJEnglish) February 13, 2021
Nekoliko ambasadora u Mjanmaru, iz SAD, Kanade i Evrope, uputilo je zajedničku deklaraciju u kojoj pozivaju vojsku da ne koristi nasilje nad demonstrantima i civilma.
Vojska Mjanmara, koja je 1. februara preuzela vlast, smenila vladu i civilnu liderku Aung San Su Ći, uvela je policijski čas u nekoliko gradova, i zabranila okupljanja više od pet osoba.
I pored te zabrane okupljanja, danas su održani protesti. Vojska je u subotu uveče usvojila novu uredbu kojom se dodatno ukidaju građanska prava.
Tom uredbom se ukida zakon o bezbednosti i zaštiti privatnosti, čime je vojnoj vladi omogućeno da sprovodi pretrese i hapsi bez sudskog naloga.
Od puča je uhapšeno oko 400 ljudi, među kojima političari, aktivisti i članovi civilnog društva, novinari, lekari i studenti.
Vojska Mjanmara, koja je 1. februara preuzela vlast, smenila vladu i civilnu liderku Aung San Su Ći, uvela je policijski čas u nekoliko gradova, i zabranila okupljanja više od pet osoba.
Aung San Su Ći i drugi visoki članovi njene vlade i partije su u pritvoru.
Vojna hunta predvođena generalom Min Aung Hlaingom navela je da je bila primorana da deluje zato što vlada Aung San Su Ći nije na odgovarajući način ispitala navode o prevari na izborima prošle godine, koje je njena Nacionalna liga za demokratiju ubedljivo pobedila.
Izborna komisija saopštila je da nema dokaza za tvrdnje vojske o prevari.
Pratite nas i na društvenim mrežama: