U Crnoj Gori se danas održavaju vanredni parlamentarni izbori, na kojima učestvuje ukupno 15 lista. Podaci Centra za monitoring i istraživanje (CEMI) pokazuju da je izlaznost skoro duplo manja u poređenju sa parlamentarnim izborima 2020. godine. Ognjen Mitrović, šef pravnog odeljenja CEMI-ja, za portal Nova.rs kaže da je došlo do promene političkih okolnosti u Crnoj Gori, koje su dovele do znatno manje izlaznosti. Prema njegovim predviđanjima, neće doći do značajnih promena do zatvaranja birališta, kada je o izlaznosti reč.
Novi presek CEMI-ja pokazuje da je do 13 časova u Crnoj Gori glasalo 28,1 odsto upisanih birača. Poređenja radi, na parlamentarnim izborima 2020. godine u istom periodu glasalo je 54,1 odsto birača.
Niska izlaznost predstavlja svojevrsno iznenađenje za analitičare, a šef pravnog odeljenja CEMI-ja Ognjen Mitrović za naš portal objašnjava kako je do toga došlo.
„Došlo je do promene političkih okolnosti u Crnoj Gori i upravo ta izlaznost od 28,1 odsto najavljuje manju izlaznost u odnosu na ranije procese. Svakako da uticaj ima i termin održavanja izbora, naročito u odnosu na poslednje parlamentarne izbore. Sve u svemu, ja bih sačekao zatvaranje biračkih mesta da bismo se opredelili o samoj izlaznosti“, ističe Mitrović.
Kada je reč o parlamentarnim izborima 2020. godine, Mitrović navodi da je tada politički kontekst u Crnoj Gori bio drugačiji.
„Politički kontekst je nešto drugačiji na ovim u odnosu na parlamentarne izbore 2020. godine, jer su to istorijski izbori na kojima je Demokratska partija socijalista (DPS) zajedno sa tradicionalnim partnerima doživela poraz, dakle došlo je do velike političke promene. To se svakako odrazilo na izlaznost. Očigledno je da partije koje su u ovom trenutku na vlasti u tehničkom mandatu nemaju onu snagu da animiraju biračko telo da u velikom broju izađe na izbore. Sigurno da mala izlaznost nije dobra za bilo koju partiju na ovim izborima“, ocenjuje on.
Situacija se do kraja izbornog dana, prema mišljenju našeg sagovornika neće menjati. Procene CEMI-ja su da će tempo izlaznosti ostati isti do zatvaranja birališta u 20 časova.
Podsetimo, ovo su šesti parlamentarni izbori u Crnoj Gori od proglašenja nezavisnosti, a pravo glasa ima ukupno 542.468 građana.
Na izborima učestvuje 15 lista, a glasački listić izgleda ovako:
1. Bošnjačka stranka (BS) – Ervin Ibrahimović
2. Hrvatska građanska inicijativa (HGI) – Adrijan Vuksanović
3. Narodni pokret „Pravda za sve“ – Vladimir Leposavić
4. Socijalistička narodna partija (SNP) i Demos – Vladimir Joković
5. Narodna koalicija (Prava Crna Gora, Demohrišćanski pokret, Slobodna Crna Gora, Demokratska srpska stranka, Pokret za Pljevlja) – Dejan Vukšić
6. Albanska alijansa (Forca, Demokratski savez, Demokratski savez Crne Gore, Pokret za Tuzi) – Genci Nimanbegu
7. Preokret – Srđan Perić
8. Pokret za promjene – Nebojša Medojević
9. Mi možemo – Dragica Perović Ivanović
10. Zajedno (Demokratska partija socijalista, Socijaldemokrate, Demokratska unija Albanaca, Liberalna partija) – Danijel Živković
11. Pokret Evropa sad – Milojko Spajić
12. Socijaldemokratska partija – Nikola Đurašković
13. Aleksa i Dritan Hrabro se broji (Građanski pokret URA i Demokrate) – Aleksa Bečić
14. Za budućnost Crne Gore (Nova srpska demokratija, Demokratska narodna partija, Radnička partija) – Milan Knežević
15. Albanski forum (Albanska alternativa, Demokratski savez Albanaca, Nacionalna unija Albanaca) – Nik Đeljošaj
Sva najnovija dešavanja iz Crne Gore možete pratiti u našem blogu uživo.
BONUS VIDEO Atmosfera u Skupštini Crne Gore na inauguraciji predsednika Jakova Milatovića