Ilon Mask, milijarder i saveznik Donalda Trampa bio je svuda prisutan na početku Trampovog novog mandata, ali se sada povlači iz politike – a republikanci žele da tako i ostane.
Njegov odlazak objavljen u sredu obeležava kraj turbulentnog poglavlja tokom koga je bilo više hiljada otpuštenih, ukidanja vladinih agencija i brojnih tužbi. Iako je naizgled izazvao veliku pometnju, hvatao se u koštac sa nepoznatim okruženjem Vašingtona i ostvario je mnogo manje nego što se nadao, piše agencija AP. On je dramatično umanjio svoj planirani zahtev o smanjenju potrošnje vlade sa dve hiljade milijardi dolara na hiljadu milijardi dolara i sveo ga je na 150 milijardi dolara.
Ponekad se sukobljavao sa vodećim članovima Trampove administracije koji su se protivili njegovim naporima da preoblikuje ministarstva, i suočio se sa žestokom političkom kritikom zbog svog delovanja.
Maskova uloga u Trampovoj administraciji je ocenjena kao privremena i on je nedavno naznačio da će ponovo usmeriti pažnju na vođenje svojih kompanija, kao što suproizvodnja električnih automobila Tesla i kompanija Spejseks.
Prema pisanju Gardijana, na to da se Mask povlači ukazao je nedavni sastanak Trampa i južnoafričkog predsednika.
„Ilon je iz Južne Afrike – ne želim da ga uvučem u ovo“, rekao je Tramp južnoafričkom predsedniku Sirilu Ramafosi tokom rasprave o napadima na bele farmere. „Zapravo je došao ovde zbog druge teme: slanja raketa na Mars. To mu se više sviđa.“
Maskovo ćutanje tokom napetog sastanka od sat vremena bio je suptilan, ali jasan znak njegovog pomeranja iz Trampove orbite. I dalje je blizak predsedniku i dobrodošao u Beloj kući. Ove nedelje je drugi put posetio Pentagon. Ipak, odnos koji su mnogi predviđali kao sudar ega, sada izgleda kao distanciranje.
U ponedeljak je Politiko objavio analizu pod naslovom „Zašto je Ilon Mask nestao iz žiže javnosti?“ Analiza pokazuje nagli pad Trampovih objava o Masku na njegovoj platformi Truth Social – sa prosečno četiri puta nedeljno u februaru i martu, na nulu od početka aprila.
U februaru je Trampova kampanja svakodnevno koristila Maskovo ime u mejlovima za prikupljanje sredstava, s porukama poput: „Obožavam Ilona Maska! Mediji pokušavaju da nas razdvoje, ali im ne uspeva. On je sjajan.“ Međutim, ti spomeni su naglo prestali početkom marta, osim jednog mejla u maju koji je reklamirao kačket „Gulf of America“ koji je Mask nosio.
Zvaničnici Bele kuće više ne pune svoje naloge na društvenim mrežama sadržajem o Masku. Novinari ga retko pominju na brifinzima. Članovi Kongresa ga izbegavaju.
Mask izgleda prihvata poruku. Ove nedelje je direktor Tesle potvrdio da je smanjio svoje angažovanje u takozvanom „Ministarstvu za efikasnost vlade“ (Doge) na samo dva dana nedeljno i najavio značajno smanjenje političkog finansiranja – jasan signal da se vraća svom poslovnom carstvu, usled rastuće zabrinutosti investitora.
To je dramatičan zaokret u odnosu na prve nedelje Trampovog drugog mandata, kada je Mask prisustvovao inauguraciji, bio stalno prisutan u Mar-a-Lagu, pojavljivao se s Trampom u Ovalnoj sobi i zajedno su davali intervjue puni međusobnih pohvala. Doge je tada dominirao naslovima, dok je sekla federalnu birokratiju motornom testerom.
Delovalo je da je Tramp opčinjen najbogatijim čovekom na svetu, koji šalje rakete u svemir i potrošio je najmanje 250 miliona dolara na podršku njegovoj kampanji. U martu je predsednik čak pretvorio južni travnjak Bele kuće u privremeni Tesla salon, izložio pet električnih automobila i obećao da će lično kupiti jedan.
Ali ankete su pokazale drugačiju sliku. Nacionalna anketa Pravnog fakulteta Univerziteta Marquette pokazala je prošlog meseca da 58% Amerikanaca ne odobrava Maskov rad u Doge-u, dok ga 60% generalno ne podržava.
Ro Kana, demokratski kongresmen iz Silicijumske doline koji poznaje Maska više od deset godina, komentarisao je: „Kako su mu opadali brojevi, tako je opadalo i Trampovo interesovanje. Tramp odbacuje ljude kad im padne popularnost – sve je vrlo transakciono. To je samo početna fascinacija i onda odbacivanje.“
Kana je od početka verovao da Mask neće trajati više od četiri-pet meseci: „Rekao sam – biće frustriran, iscrpljen i Vašington će pobediti, ne on.“
U tom trenutku Kana se nadao da će Doge srezati budžet Pentagona. Umesto toga, Doge je ignorisao ustavne okvire i smanjio USAID, Ministarstvo obrazovanja, Poresku upravu i druge agencije.
„Rekao sam da nema šanse da ostvari uštedu od 2 biliona dolara – smanjio je oko 81 milijardu. Naučio je lekciju koju mnogi uspešni biznismeni nauče: demokratija je teža nego što misle i ne podleže njihovoj volji“, rekao je Kana.
U sredu je Američki institut za mir ponovo preuzeo kontrolu nad svojom zgradom, nakon što je federalni sudija presudio da je otpuštanje upravnog odbora i zaposlenih od strane Doge-a bilo nelegalno. U četvrtak je federalni sud u San Francisku presudio da Tramp ne može da restrukturira i smanji vladu bez saglasnosti Kongresa.
Uprkos tome, Doge je već značajno smanjio broj zaposlenih i budžete, pa čak pokušao da zatvori pojedine agencije, čime je naneta velika šteta funkcionisanju državne uprave.
Na primer, Federalna agencija za vanredne situacije (FEMA) „nije spremna“ za početak sezone uragana sledećeg meseca, prema internom izveštaju koji je objavio CNN. Agencija je izgubila oko 30% stalnog osoblja.
Kana upozorava: „Živećemo s posledicama godinama jer su, nažalost, uspeli da unište USAID, NIH, FDA, EPA… Ispraznili su Ministarstvo spoljnih poslova i trebaće generacija da se sve to obnovi.“
Čak i konzervativci koji podržavaju smanjenje vlade izražavaju zabrinutost. Rik Tajler, republikanski strateg, kaže: „Žele da smanje vladu, što pozdravljam, ali je ne čine efikasnijom jer nemaju viziju ni plan. Nema preoblikovanja – samo seku i pale.“
Tesla, glavni izvor Maskovog bogatstva, pretrpela je štetu na brendu i pad prodaje zbog njegovog političkog angažmana, posebno uz Trampa. Takođe je podržao ekstremno desničarsku, antiimigracionu AfD stranku u Nemačkoj. Teslini saloni postali su mete protesta i vandalizma.
Možda je Mask doživeo politički poraz u Viskonsinu. Tamo je potrošio najmanje 3 miliona dolara na izbor za vrhovni sud, učestvovao u kampanji, delio čekove od milion dolara, nosio kapu u obliku sira… Ali kandidat koga je podržao izgubio je s 10% razlike. Demokrate su mobilisale birače pod sloganom „Narod protiv Maska“.
Ove nedelje Mask je na ekonomskom forumu u Dohi rekao: „Što se tiče političkog finansiranja, trošiću mnogo manje ubuduće.“ Predsednik Demokratske stranke Viskonsina, Ben Vikler, komentarisao je: „Narod je pobedio. Najveći finansijer republikanaca pakuje svoje igračke i odlazi.“
Mask je postao kritičan prema više Trampovih politika, uključujući one koje se tiču carina, imigracije i budžeta.
Izrazio je zabrinutost zbog uvođenja visokih tarifa na uvoznu robu, upozoravajući da takve mere mogu izazvati trgovinske ratove i negativno uticati na globalnu ekonomiju, uključujući i američku industriju. U objavama na društvenim mrežama, Musk je kritikovao Trampovog trgovinskog savetnika Pitera Navara, nazivajući ga „moronom“ i „glupljim od džaka cigli“, te dovodeći u pitanje njegovu stručnost.
Prošle nedelje, Predstavnički dom SAD usvojio je tesnom većinom Trampov takozvani „veliki, prelepi“ zakon, koji uključuje poreske olakšice u vrednosti od više triliona dolara i obećanje o povećanju izdvajanja za odbranu. Zakon sada ide na razmatranje u Senat.
Tehnološki magnat Mask izjavio je za CBS News, američkog partnera BBC-ja, da je „razočaran“ ovim planom, za koji smatra da „potkopava“ njegov rad na smanjenju državne potrošnje tokom saradnje s predsednikom.
U intervjuu za emisiju CBS Sunday Morning, čiji je deo objavljen pre emitovanja, Mask je rekao: „Iskreno, bio sam razočaran kad sam video ogroman zakon o potrošnji.“
Dodao je i da Trampov plan „povećava budžetski deficit, a ne smanjuje ga“.
Mask je, očigledno, postao politički teret republikancima pred izbore sledeće godine. Demokrate će ga u kampanjama koristiti kao strašilo protiv svojih protivnika.
Tajler zaključuje: „Brojevi u anketama, politička šteta za Trampa, što bi povuklo partiju i njegovu agendu – verovatno su mu mnogi članovi rekli: može li samo da prestane da pominje Ilona Maska?“
Vendi Šiler, profesorka političkih nauka sa Univerziteta Braun, dodaje: „Ovo je bio testni balon za smanjenje broja federalnih službenika. Ako bi uspelo, možda bi nastavili – s Maskom ili bez njega – ali su ga koristili kao maskotu i džak za udaranje. Kad je plan propao, pustili su ga niz vodu. Nije iznenađenje.“
„Nema nikoga za koga Tramp iskreno veruje da mu donosi popularnost. Veruje da sve dolazi od njega. I verovatno nije u krivu. Ali ako postanete teret – odmah vas se otarasi.“
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare