Opasni toplotni talasi postali su ovog leta svakodnevica. Požari, uzrokovani ekstremnim vrućinama, već nekoliko dana besne u delovima Grčke, dok su hiljade turista i građana primorani da beže ne bi li našli zaklon od vatrene stihije. U prilog tome, stručnjaci smataraju da i letovanja, kakva pamtimo, odlaze u prošlost, jer su ekstremni vremenski uslovi širom južne Evrope upozorenje i podsetnik da čak ni odmori nisu izolovani od rastućih posledica globalnog zagrevanja.
To gledište potkrepljeno je novom studijom koja je pokazala da bi i evropski i severnoamerički toplotni talasi bili gotovo nemogući bez klimatskih promena.
Svetska meteorološka organizacija upozorila je da će toplotni talasi u budućnosti biti sve češći i intenzivniji.
Samo prošle godine od posledica ekstremnih vrućina u Evropi je umrlo 60.000 ljudi.
BBC piše da je realnost takva da trenutni toplotni talasi i požari nagoveštavaju da dolazi još gore vreme, jer planeta postaje sve toplija. Međutim, naglašavaju naučnici, „to je prouzrokovao čovek, jer zagađuje zemlju ugljen-dioksidom“.
Međunarodna agencija za energiju saopštila je da su emisije ugljen-dioksida prošle godine porasle za skoro jedan odsto.
„Nema sumnje da su toplotni talasi koji su zahvatili južnu Evropu, SAD i delove Azije jači i duži zbog klimatskih promena koje je izazvao ljudski faktor“, izjavila je stručnjak za klimu i predavač na Imeprijal koledžu u Londonu Frederika Oto.
Prema njenim rečima, što je viša globalna temperatura, to je veći rizik od toplotnih talasa.
„Sve dok fabrike, elektrane, brodovi, automobili i avioni nastavljaju da izbacuju svoje izduvne gasove u atmosferu, stvari mogu samo da dobijaju na toploti“, rekla je Oto.
Stručnjaci takođe predviđaju da će klimatski fenomen El Ninjo 2023. učiniti najtoplijom godinom na svetu.
Oni strahuju i da će to verovatno privremeno gurnuti svet preko ključne prekretnice zagrevanja od 1,5 stepeni Celzijusa.
Britanska meteorološka služba je saopštila da su rekordne junske temperature ove godine dvostruko veće zbog klimatskih promena koje je prouzrokovao čovek.
Rastuće temperature već pokreću fundamentalne i verovatno nepovratne promene u ekosistemima širom sveta.
Klimatski slom biće sveprisutan i uticaće na svaki aspekt života.
Na primer, rekordne junske temperature u Velikoj Britaniji dovele su do nezabeleženog pomora riba u rekama i kanalima.
„U drugim regionima, oko Australije, na Mediteranu, čitavi ekosistemi su se promenili, morske alge su nestale, a morske ptice i kitovi su gladovali“, rekla je profesorka studija o planeti Zemlji na Univerzitetu u Bristolu Danijela Šmit.
Zato stručnjaci smatraju da je neophodno smanjiti emisiju štetnih gasova, na šta, prema njihovim rečima, utiče i odlazak na letovanje.
Kako piše BBC, na odmor ne treba ići avionom, kad je Evropa u pitanju, bolje je izabrati voz, automobil ili autobus.
Međutim, analiza Grinpisa je pokazala da je putovanje vozom po Evropi u proseku četiri puta skuplje od letenja avionom. Putovanje drumom pak, traje duže. Ipak, na taj način se izbegavaju gužve i kašnjenja na aerodromima i, što je najvažnije za klimu, emisije štetnih gasova su značajno smanjene.
BONUS VIDEO Izletište na kom se vrućine ne osećaju
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare